Ausztria;Jörg Haider;

- A halálba száguldott a politikus, aki földfoglalóknak nevezte a külföldieket

Ausztriában több televíziós műsorban is megemlékeztek arról, hogy tíz éve halt meg autóbalesetben Jörg Haider. Nem véletlen, hogy a jobboldali radikális politikus ennyire mély nyomokat hagyott, hiszen évtizedek múltán ő volt az első szélsőséges politikus, aki bekerült egy polgári kormányba. Amikor 2000-ben az általa irányított, akkor még antiszemita húrokat pengető Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) bekerült a bécsi kabinetbe, valóságos tiltakozási hullám söpört végig Európán. Ez is jelzi, hogy az eltelt szűk két évtized alatt milyen változásokon ment keresztül a kontinens, hiszen manapság már alig akad olyan ország Európában, ahol ne váltak volna a tradicionális pártok riválisaivá a populista erők.

Osztrák politikai elemzők egyetértenek: Haidernek jelentős szerepe volt abban, hogy Ausztriában a nyolcvanas évektől megváltozott a politikai kommunikáció. Ez a változás azonban nem csak nyugati szomszédunkat jellemzi, hanem az egész Európai Uniót is, ahol a 2008-as pénzügyi, majd elsősorban a 2015-ös menekültválság után borultak fel a megszokott politikai viszonyok, s gyakoroltak egyre nagyobb hatást a szélsőséges, bevándorlásellenes szólamok a közgondolkodásra.

Az 1950-ben született Haider 1986-ban, a németbarát szárny segítségével került az FPÖ élére. Az általa képviselt radikalizmus és populizmus sikert is aratott, az FPÖ kikerült a középszerűségből, s mind jobban szerepelt a különböző választásokon. Az FPÖ nemcsak bevándorlásellenességével hívta fel magára a figyelmet, hanem „szociális partnerséget” és „kevesebb államot” követelt. Mindezt nacionalista politikával fűszerezte és nyíltan bírálta a kapitalizmust. Haider mondhatni megelőzte korát, hiszen már a kilencvenes évek elején „ellenséges földfoglalással” vádolta az Ausztriában letelepedő külföldieket.

Haider ugyan koalícióra lépett Schüssellel, ő maga sosem vállalt kormányzati szerepet, ráadásul ő volt az, aki később felrobbantotta a koalíciót. Akkor azonban már leáldozóban a csillaga, az FPÖ népszerűsége csökkent, mígnem Haider az FPÖ-vel is szakított, s megalakította a BZÖ-t. Haider szűkebb pátriáját, Karintiát kilenc éven át irányította. 2008. október 11-én hatalmas sebességgel száguldott a halálba, a vizsgálat megállapította, jelentős mennyiségű alkohol volt a vérében. Vele együtt azonban a szélsőséges ideológiát nem temették el.

Komoly sikert ért el egy szlovákiai magyar képviselő: az EU eddig nem nagyon törődött a nemzeti kisebbségekkel, de most az Európai Parlament szakbizottság úgy döntött, ezen változtatni kell.