A nemzeti kisebbségek ügyét szolgáló közösségi szabályok kidolgozására szólítja fel az Európai Bizottságot szerdán elfogadott jelentésében az Európai Parlament állampolgári jogi bizottsága. Az állásfoglalás szerzője Nagy József szlovákiai magyar néppárti EP-képviselő.
Az Európai Unióban jelenleg nincsenek jogszabályba foglalt, kötelező előírások a kisebbségek védelmére. Az EU-alapszerződés 2. cikke kimondja, hogy az Unió az emberi jogok, köztük a kisebbségekhez tartozók jogainak a tiszteletben tartásán alapul. Erről szólnak a csatlakozás feltételéül szabott, úgynevezett koppenhágai kritériumok is. Ugyanakkor közösségi szinten hiányoznak e fontos uniós értéknek a tagországokban való betartatására alkalmas eszközök és eljárások.
A LIBE-ként emlegetett parlamenti szakbizottságban elfogadott jelentés ezért azt javasolja, hogy az Európai Bizottság - az unió központi javaslattevő és végrehajtó intézménye, egyúttal pedig az uniós előírások tiszteletben tartásának a legfőbb őrzője – készítsen ütemtervet a kisebbségek védelmére vonatkozó minimumszabályok meghatározására. Először hozzon iránymutatásokat a legjobb tagállami gyakorlatok alapján, majd terjesszen elő ajánlásokat, végül tegyen javaslatot kötelező erejű irányelvre. Ez utóbbi fektessen le világos követelményeket, és tartalmazzon szankciós lehetőségeket is – áll a szövegben.
Az állampolgári jogi bizottság tagjai az állásfoglalásban emellett ismételten felszólítják az Európai Bizottságot, hogy tegyen előterjesztést olyan jogállamisági ellenőrző mechanizmus létrehozására, amelynek keretében a kisebbségi jogok védelmét is folyamatosan nyomon követnék minden tagállamban.
A szakbizottság elengedhetetlennek ítéli a nemzeti kisebbségek nyelvi és kulturális identitásának védelmét, és az anyanyelven történő oktatás elősegítését sürgeti. Mint hangsúlyozza, a 24 hivatalos nyelv mellett az EU-ban körülbelül 40 millióan beszélnek a kisebbségi nyelvek valamelyikén.
A parlamenti testület felszólítja az Európai Bizottságot és a tagállamokat, hogy hozzanak létre és tartsanak fenn kulturális alapokat a kisebbségek támogatására, valamint nyújtsanak anyagi segítséget a kisebbségi médiának.
A jelentést, amelynek a plenáris ülésen történő elfogadása nyomán sem lesz az Európai Bizottságot kötelező jogi ereje, várhatóan novemberben szavazza meg az Európai Parlament.