;

Olaszország;média;újságírók;

- Az olasz kormány is megtalálta az ellenségét: a médiát

Luigi Di Maio szerint a média a „nemzet felelőtlen ellensége”, de szerencsére az olaszok immunisak lesznek „a média által harsogott álhírekre”.

A Nem kellett sokat várni arra, hogy a populista olasz kormány célkeresztjébe az újságírók kerüljenek. Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője, Luigi Di Maio a patinás La Repubblicával rúgta össze a port. Ám a jobboldali radikális Liga sem rest becsmérelni a kabinet munkáját bírálni merészelő lapokat. A két párt szerint a kritikus média valóságos „hecckampányt” folytat ellenük. Most azonban ellentámadást indítanak, ami a La Repubblicán kívül a La Stampát és a L’Espresso hírmagazint is érinti.

Di Maio videóüzenetet tett közzé, amelyben azt mondta: szerencsére az ország polgárai lassacskán immunisak lesznek „a média által harsogott álhírekre”. Szerinte ezt az is bizonyítja, hogy számos lap, köztük a baloldali La Repubblica a megszűnés szélére sodródott, sok munkatársától kénytelen volt megválni.

A nyomtatott média illetékesei egyre komolyabban aggódnak a kormány támadásai miatt. Az újságírószövetség is tiltakozott. A La Repubblicát irányító csoport vezetője, Marco De Benedetti a Twitteren azt hangsúlyozta, hogy médiaháza továbbra is piacvezető az országban, kivált az online tartalom terén. Mario Calabresi főszerkesztő ugyanakkor egyik cikkében aggasztó jelnek nevezte a médiával szembeni kormányzati fellépését.

A kabinet dühét legutóbb az váltotta ki, hogy több médium kritizálta a kormány költségvetési terveit. Di Maio erre úgy reagált: mivel az ellenzék politikailag túl gyenge, az újságokon keresztül próbál zavart keltei a piacokon. Ezért az M5S politikusa szerint a média a „nemzet felelőtlen ellensége”. Az M5S már a márciusi választást megelőző kampányban kilátásba helyezte az állami pénzek megvonását a médiaszektortól. Di Maio fellépése azért sajátos, mert az álhírek terjesztésében az M5S mindig élen állt.

Sanyarú a török helyzetTörökországban a legsanyarúbb az újságírók helyzete Európa államai közül. Idén januári adatok szerint az országban 245 újságíró volt rács mögött, vagyis egy év alatt további 54 személyt tartóztattak le. 140 újságíróval szemben adtak ki letartóztatási parancsot. Különösen a 2016. július 15-én végrehajtott állítólagos puccskísérlet után vált aggasztóvá a helyzetük, akkor 231 újságírót vettek őrizetbe. Rendre terrorkapcsolatokkal vádolják őket.

Nem csak háborús övezetben vagy drogmaffia uralta országokban gyilkolnak újságírókat, hanem újabban az Európai Unióban is.