GDP;növekedés;Kopint-Tárki;konjunktúra;

- Felértünk a csúcsra, innen már lefele vezet az út

A Kopint-Tárki szerint jövőre már lassuló növekedés várható, főleg, hogy lassul a globális és a német gazdaság is. Az infláció viszont megugorhat.

A kedvező világpiaci környezetnek is köszönhetően 2018-ban jól teljesít a magyar gazdaság, így idén a GDP növekedése elérheti a 4,6 százalékot is – hangzott el a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet Zrt. szerdai sajtótájékoztatóján. Jövőre azonban már legföljebb 3,6 százalékkal számolnak a kutatók és nem csak a magas bázis miatt. A legfejlettebb államokat tömörítő OECD, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank is lefelé módosította a globális növekedési kilátásokat. Az okok között szerepel a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott kereskedelmi háború, a feltörekvő országokból a tőke kiáramlása, magánháztartások és a vállalkozások eladósodása, de az alacsony kamatkörnyezet is. A globális gazdasági növekedés korábban még 4 százalék fölötti előrejelzését a kutatók 3,4 százalékra vágták vissza. A magyar gazdaság számára rendkívül fontos német gazdaság növekedése jövőre az IMF előrejelzése szerint 1,9 százalék lesz, de a német kutatóintézetek szerint már csak 1,8 százalékos bővüléssel lehet számolni. 

Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, a növekedés mértékére hatással lesz az is, hogy az uniós pénzeket milyen ütemben utalja át Magyarországnak Brüsszel. A források megnyitását nehezíti, hogy a kormány sok milliárdot fizetett ki előlegként főleg önkormányzati projektekre, de jelentős összegekről kiállított számlákat pedig még alig küldtünk ki Brüsszelbe.

A Kopint-Tárki korábbi 2,7 százalékos inflációs várakozását 3 százalékra emelte az idei évre, míg jövő a várt 2,8 százalék helyett jóval magasabbra, 3,5 százalékra jelezték a kutatóintézet szakértői.

A gazdaság növekedést már rövid, illetve középtávon fékezheti, hogy a hazai munkaerő piaci kínálat a határához érkezett, nincs több szabad munkaerő. Az üres álláshelyek száma még úgy is növekszik, hogy sok vállalakozás be sem jelenti, hány dolgozót tudna alkalmazni.

A pénzromlás felgyorsulását jelentős részben a kőolaj hordónkénti árának jelentős emelkedése idézte elő. A Kopint-Tárki becslése alapján idén a hordónkénti ár akár 74, de 2019-ben már 78 dollár is lehet. Az élelmiszerek is a vártnál jóval nagyobb mértékben drágultak.

A Magyar Nemzeti Bank egyelőre ragaszkodik a 0,9 százalékpontos alapkamathoz, miközben az amerikai jegybank szerepét betöltő FED idén egy, de jövőre valószínűleg három alkalommal is emeli a kamatot, s 2019 végére az elérheti a 3 százalékot is. Ez is okozhatja a tőke kivonást a térségből. A magyar állampapírok hozama , ami az árfolyam mozgásokkal is összefügg. A 10 éves lejáratú papírokat 3,7 százalékon kínálják, az 5 éves lejáratúak hozama pedig megközelíti a 3 százalékot.

Örvendetesen növekedett a háztartások hitelállománya, de ezek jelentős részét használt lakások vásárlására fordította a lakosság. Ennek aránya eléri a 75 százalékot, ami azt jelenti, hogy az új lakások állománya csak korlátozottan bővül. Az viszont biztató, hogy már nagyjából 50-50 százalék a változó és a fix kamatozású hitelek aránya.

A Kopint-Tárki vezérigazgatója is arra számít, hogy 2020. után csökkenni fognak az uniós források. Úgy vélte, a magyar gazdaságban az uniós támogatások nélkül 2-3 százalékos növekedési potenciál van.

Bár korábban ennek ellenkezőjét jósolták, úgy tűnik, a digitalizáció nem enyhíti a nők munkaerőpiaci hátrányát. Ellenkezőleg: a rugalmas munkavállalás vagy a részmunkaidő csak felerősíti a jelenlegi szerepleosztásokat.