Lehangoló a helyzet a magyar futballban a klubok viszonyulásában a rasszizmushoz. A Népszava körkérdése után az derült ki, hogy az élvonalban jelenleg nincs olyan csapat, amely magától, önállóan olyan akciót indítana, mint Németországban a Hertha BSC (tavaly az FTC készített videót egymás kölcsönös elfogadásáról, melyben több szakosztály képviselői szerepeltek). A berlini játékosok közel két hete a Bayern München elleni bajnokijuk előtt „Berlinben minden lehetsz, kivéve rasszista” feliratú felsőben melegítettek. A fővárosi klubot érte kritika az akció miatt, de a berliniek erre úgy reagáltak: politizálni nem akarnak, de a szélsőjobboldali nézetek terjedése, a kirekesztés olyan negatív társadalmi jelenségek, melyek ellen kötelező fellépniük. Ez nem politizálás, hanem társadalmi felelősségvállalás, ami minden jóérzésű embernek kötelessége.
A Puskás Akadémia lapunknak azt írta, hogy ott fiatalokat nevelnek, akik nem vállalnak szerepet semmilyen politikai demonstrációban. Újpesten mindent megtesznek a rasszizmus ellen, hiszen minden mérkőzés előtt levetítik a magyar szövetség „A gyűlölet nem pálya” című kampányfilmjét és a műsorközlő is mindig felhívja a figyelmet a sportszerű szurkolásra. Székesfehérváron elgondolkoznának a részvételen egy ilyen kampányban, ha indulna. Ebből nyilvánvaló, hogy nem a MOL Vidi lesz az első magyar csapat, amely követi a Hertha példáját.
Nem akadt olyan klub, amely úgy reagált volna, hogy a berliniek kezdeményezése példaértékű és szintén tervez hasonlót. A legtöbben azt írták, ha az európai- vagy a magyar szövetség (MLSZ) előír ilyesmit, akkor abban ők is részt vesznek. Annyira azonban már profi a csapatok többsége, hogy leírja, mennyire elkötelezett a rasszizmus elleni harcban.
Az MLSZ szerint „a szenvedélyes szurkolás a játék része, a diszkrimináció, és a gyűlölet viszont nem.” Ez csodásan hangzik, már csak tartalommal kellene megtölteni. Például, a műsorközlő akkor is szóljon rá a szurkolókra, amikor azok a válogatott mérkőzésein trianonoznak vagy a minden meccsen előkerülő „lesz még Erdély Magyarországé” rigmust kiabálják. Elsőre ez is előrelépés lenne…
Így reagáltak a klubok és az MLSZÚjpest FC: „Kötelező előírásként a mérkőzések előtt mindig látható a Fair Play zászló, valamint a stadionokban a csapatzászlók mellett is helyet kap a Fair Play lobogó a találkozók alatt. A Szusza Ferenc Stadionban is kötelezően elhangzik a meccsek előtt a felhívás, hogy tartózkodjanak a szurkolók a rasszista, gyűlöletkeltő megnyilvánulásoktól, valamint az MLSZ-nek van videós kampánya is ez ügyben, a „Gyűlölet nem pálya címmel”. A fentiek tükrében úgy gondoljuk, hogy ebben a kérdésben minden szükséges lépést megtesz és tett a szövetség, és vele együtt a klubok, így az Újpest FC is.”
Puskás Akadémia: „A Puskás Akadémia fiatalok nevelésével foglalkozik, akik nem vállalnak szerepet semmilyen politikai demonstrációban.”
Haladás: „Nem politizálunk, egyetértünk abban, hogy a politikát nem szabad összekeverni a sporttal, a rasszizmus elleni fellépés nem politikai kérdés, hanem emberi. Klubunknak van egy részletes etikai kódexe is. Az UEFA-nak is van számos hasonló kezdeményezése, amiben a csapatok is részt szoktak venni, így a Haladás is.”
DVTK: „A rasszizmus ellenes kampányok a nemzetközi és a
hazai szövetség szerint nem minősülnek politikai akciónak. Korábban már több alkalommal volt rá példa, hogy az MLSZ kérésére rasszizmus ellenes pólóban vonultak ki a játékosaink a mérkőzés előtt a pályára. Amennyiben újabb hivatalos kérés érkezik a szövetség részéről, természetesen örömmel fogjuk teljesíteni.”
MOL Vidi: „Köszönjük az érdeklődést. Amennyiben lenne hasonló kezdeményezés, végiggondolnánk a lehetőséget.”
DVSC: „A DVSC minden olyan rasszizmus elleni kezdeményezéssel egyetért, amivel a stadionokban esetlegesen megnyilvánuló hátrányos megkülönböztetést elítéli. Ugyanúgy, mint az UEFA is teszi a nemzetközi kupákban. Ha úgy érezzük, hogy tennünk kell ez ellen, akkor mi is fellépünk.”
MTK: „Azt gondoljuk, teljesen természetes és minden jó érzésű sportbarát, szurkoló számára egyértelmű, hogy a pályán csapattársak és ellenfelek között sem lehet helye semmiféle megkülönböztetésnek. Az UEFA évek óta kampányt folytat a rasszizmus ellen, amely kampányhoz az MLSZ is csatlakozott sok évvel ezelőtt, és magyar labdarúgók szereplésével, hazai klubok szerepvállalásával volt már számos akció ilyen ügyekben, melyben az MTK Budapest is részt vett. Természetes, hogy egy ilyen jellegű kampányban klubunk a jövőben is partner lenne.”
MLSZ: „Az MLSZ alapszabályából, és a sportágat szolgáló stratégiai gondolkodásából adódóan politikamentes. A diszkrimináció minden formája elfogadhatatlan. Az MLSZ Fegyelmi Szabályzata a legsúlyosabban éppen a rasszista és gyűlöletkeltő megnyilvánulásokkal szemben lép fel. Az MLSZ évek óta folytatott kampányai, így pl. „A gyűlölet nem pálya” egyértelművé teszi a szövetség és a klubok azon törekvését, hogy a szenvedélyes szurkolás a játék része, a diszkrimináció, és a gyűlölet viszont nem.”
Nem válaszolt megkeresésünkre a Honvéd, az FTC, a Kisvárda, a Mezőkövesd és a Paks.