Zöldzóna;poloska;

Illusztráció

- Bevándorló büdösbogarak: ellepnek és nincs ellenszer

Mindenhol ott vannak. Koppannak az ablakon, vergődnek a földön, zúgnak, egyre többen vannak, de irtani sem lehet őket – poloskainvázió van.

A poloskáknak több fajtája van, sajnos számossal találkozhatunk; a zöld, az eleinte fekete, majd bebarnuló, de a mintás is egyformán keseríti meg az életünket. 

Bevándorolnak

Ezek, a meglehetősen népszerűtlen rovarok az utóbbi néhány évben zöldség- és gyümölcsszállítmányokkal érkeztek hozzánk. A zöldek, vagyis a Kelet-Afrikából és Dél-Európából származó zöld vándorpoloskák (Nezara viridula) 2002-ben jelentek meg Magyarországon, az ázsiai márványpoloskák (Halyomorpha halys) pedig Japánban, Koreában és Kelet-Kínában őshonosak. 1996-ban ellepték az Egyesült Államokat, majd 2004-ben elérték Európát is, és 2013-ban nálunk is megjelentek. Sajnos bármivel tudnak táplálkozni, így itt is simán megélnek - olvasható a Gardenista blogon. 

A melegre mennek

Az enyhébb telek, a forró nyarak és a nyárias ősz nagyon kedvező számukra, ugyanis főleg a márványos poloska melegkedvelő faj. Ezért is lepik el inváziószerűen a lakásokat, minden kis rést megtalálnak és elbújnak a hideg elől. A márványpoloskák szeptember körül, majd jönnek, a hideget eggyel jobban tűrő, zöld vándorpoloskák is. Ilyenkor helyet keresnek maguknak télire, ahova behúzódhatnak. Eleinte csak a fény miatt jönnek az ablakokhoz, később megindulnak befelé. Több generációban szaporodnak, évente két nemzedék is születik, nőstényenként több mint száz utóddal, így aztán folyamatos az utánpótlásuk.

Illusztráció: AFP / CHRISTIAN PUYGRENIER / PUY / PUYGRENIER

Emberre nem, de a növényekre veszélyesek is

Bár utáljuk, kellemetlenek, az embernek nem ártanak, de a szántóföldi növényekben, a zöldségfélékben, és sok gyümölcsben is hatalmas károkat okoznak. Növényi nedvekkel táplálkoznak, sokszor a terméseket szívják. Jelenleg nincs ellenük hatásos módszer. A széles hatásspektrumú készítményekkel irthatók ugyan, de ezek elpusztítják a hasznos rovarokat is. Ráadásul ezeknek a szereknek a lebomlása igen gyors, így pár nap múlva újra megjelenhetnek a poloskák. Egy szakértő szerint az lenne a megoldás, ha valamilyen poloskára éhes faj megjelenne hazánkban, és becsatlakozna a táplálékláncba.

Megelőzni!

Marad tehát a szúnyogháló, ha pedig egy apró résen bejutott, a porszívó és a papírral vagy zacskóval való WC-be juttatás és lehúzás vagy humánusabb megoldásként a szabadba küldés, bár nem biztos, hogy érdemes megmenteni az életüket. Összenyomni, kézzel megfogni nem ajánlott, mert bár nem csíp, ha veszélyben érzi magát, bűzt áraszt, innen ered a népi neve, a büdösbogár is.

A jelenlegi magyar külpolitika nem együttműködésre, hanem konfliktusokra törekszik. A szövetség a Jobbikkal pedig még nem eldöntött kérdés – mondja Kendernay János, az LMP elnökségi tagja.