Michael Preetz, a Hertha BSC labdarúgócsapatának sportigazgatója szerint a kluboknak erkölcsi kötelességük fellépni a szélsőjobboldali, rasszista nézetekkel szemben.
A német élvonalban szereplő Hertha BSC (a csapat edzője Dárdai Pál) az egyik meghatározó szereplője a rasszizmus és a szélsőjobboldali nézetek térhódítása elleni harcnak. A fővárosi klub játékosai olyan felsőben edzettek – és melegítettek másfél héttel ezelőtt a Bayern München ellen 2-0-ra megnyert mérkőzés előtt -, melynek a hátulján ez a felirat szerepelt: „Berlinben bármi lehetsz, kivéve rasszista”.
Lipcsében értetlenséggel reagáltak az akcióra.
„A futball szórakozás, játék, semmilyen szinten nem szabad belekeverni a politikát – mondta Ralf Rangnick, aki ebben a szezonban a sportigazgatói és vezetőedzői feladatokat is ellátja a Gulácsi Pétert is foglalkoztató RB Leipzignél.
Michael Preetz, a Hertha BSC sportigazgatója más véleményen van.
„A futball a legnépszerűbb sportág Németországban, ezért óriási a klubok és a játékosok felelőssége – jelentette ki Preetz a Bundesliga magazinműsor meghívott vendégeként a ZDF állami televízióban. – Minden megnyilvánulásunknak súlya van. A játékosok és a klubok viselkedése, reagálása vagy hallgatása bizonyos helyzetekben üzenet a szurkolóknak. Példaképek vagyunk, kötelességünk pozitív példát mutatni.”
A sportvezető hozzátette, azzal egyetért, hogy a játékosoknak nem feladatuk az aktív politizálás.
„Külön kell választani a dolgokat, természetesen továbbra sem jó, ha keveredik a politika a sporttal – hangsúlyozta Preetz. – Vannak azonban negatív folyamatok, melyek ellen minden jóérzésű embernek föl kell lépni. A szélsőjobboldal fokozatos térhódításával egyetlen normálisan gondolkodó ember sem érthet egyet. Ez nem politizálás, hanem társadalmi felelősségvállalás, ami mindenkinek erkölcsi kötelessége. Ebben a futballkluboknak kell pozitív példát mutatni, a fiatalokat egyre nehezebb elérni, a meccsre járó tízezreket a játékosok meg tudják szólítani. A Hertha BSC nem csinált mást, mint jelezte, elítéli a gyűlölet és a rasszizmus minden formáját. És ezt megtesszük a jövőben is, ha úgy érezzük, ezt kell tennünk.”
Lapunk megkérdezte az élvonalbeli klubokat, csatlakoznának-e egy rasszizmus elleni tiltakozó akcióhoz, részt vennének-e olyan kezdeményezésben, hogy a játékosok a szélsőjobb ellen tiltakozó pólóban melegítsenek egy meccs előtt? A válaszokat csütörtöki számunkban jelentetjük meg.