MOL;magasház;

Átszellemültség?  (Népszava fotó)

- Tarlós hagyja, hogy a házak az égig nőjenek

Nem magyarázta meg a kakaskodást, nem bántotta személyében Lázár Jánost, ehelyett inkább Londonnal példálózott.

Még meg se száradt a kormány tintája a magasházak 90 méteres építési korlátján, Tarlós István a Mol 120 méter magas székházának tegnapi alapkőletételén kérdésünkre bejelentette: felülvizsgáltatná a „szakmailatlan”, „ad-hoc” korlátot és ennek kapcsán kész alkalmazni a főváros fejlesztésére vonatkozó vétójogát is. London példája nyomán értelmetlennek nevezte, hogy egy központi, jelképes épületnél – nálunk ez a Szent István Bazilika – egy egész városban ne lehessen magasabb toronyház. Sokkal inkább azt a sugarat tartja érdemesnek meghatározni, amin kívül ez már nem sérti a látképet.

A közelgő választásokkal kapcsolatos kérdéseket hárító főpolgármester beszédében kétértelmű célzásokat tett a Mol-székháztervet övező „politikai kakaskodásra”, konkrétan nem említve a vele egy pártcsaládhoz tartozó, a magasház-korlátozás mellett leginkább kardoskodó Lázár János ex-minisztert; csak a baloldal kapott kicsit.

A főpolgármester Hernádi Zsolttal, a Mol elnök-vezérigazgatójával közösen tette le Budapest várhatóan legmagasabb, 2021-ben elkészülő épületének alapkövét. A Mol-vezér előadásából kitűnt: kompromisszummentes”, hipermodern épületet terveznek. Beruházási összeget nem említett, a kivitelezői pályázatot novemberben írják ki. A piac szerint a munkálatokkal várhatóan Hernádi Zsolt és Orbán Viktor jó ismerőse, a korábban közvetve a székháztelket is birtokló Garancsi István érdekkörébe tartozó Marketet bízzák meg. E cég vezeti a jelenlegi előkészítő munkálatokat is. (Nem a legszerencsésebb PR-elemként a rendezvényre vezető utat egy homokból készült Gutenberg-szobor díszítette.)

Mégsincs gázmegállapodás az oroszokkalJelenleg tárgyalunk az oroszokkal a 2020-as gázszállításokról – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Tomislav Coric horvát környezetvédelmi és energetikai miniszterrel folytatott tegnapi tárgyalásai után. Ehhez képest két hete Orbán Viktor kormányfő Moszkvában Vlagyimir Putyin oldalán már azt jelentette, hogy megállapodtak a 2020-as gázszállításokról. Az ellentmondást forrásaink akképp hidalták át, hogy két hete csak a politikai, a szakvállalatok tárgyalásait megelőző egyezség született meg. (Amúgy ez még mindig abból a mennyiségből maradt, amit az 1995-ös szerződés értelmében 2015-ig kellett volna elfogyasztanunk.) A horvát és a magyar tárcavezető szavaiból kitűnt: egyelőre nincs megállapodás a két ország között a behajózott cseppfolyósgáz lefejtésére szolgáló, Krk-ön tervezett terminál gázának, illetve ideszállításának díjáról. A több lábon állás jegyében Magyarország továbbra is nyitott, így most az EU-t is bevonják az egyeztetésekbe. Az üzemet csak akkor húzzák fel - körülbelül két év alatt -, ha gázára találnak hosszú távú vevőt.

Több probléma is van a nagycsaládos nőknek adómentességet nyújtó támogatás ötletével. Egyrészt már megint a jómódúakat részesítené ezzel előnyben a kormány. Másrészt, a jelek szerint ez a kedvezmény is ugyanolyan haszontalan lesz, mint az összes eddigi.