Orbán Viktor;1956;emlékérem;

Orbán Viktort ki akarták tüntetni, de épp más dolga akadt

- '56-os emlékérmet adtak Orbánnak, de nem ért rá átvenni

Van, amikor a legmélyebb tiszteletnyilvánítás is kevés ahhoz, hogy személyesen jusson el a miniszterelnökhöz.

Orbán Viktornak ítélték ítélték idén az 1956-os mártírról, Szobonya Zoltánról elnevezett emlékérmet. A kitüntetést tíz éve alapították, és odaítéléséről kuratóriumi elnökként dönt a Szobonya-család legidősebb tagja - derül ki a történelmi személyiséget bemutató honlapról.

Nem túlzás tehát, hogy maga a mártír családja szerette volna megtisztelni a miniszterelnököt az érem átadásával; Orbán azonban valamiért pont nem ért rá. Helyette pénteken Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter vette át a kitüntetést, Orbán távollétéről nem mellesleg előre tudhattak a szervezők, hiszen már a Veritas Intézet eseménymeghívójában is Gulyás szerepelt átvevőként.

Mint az MTI is felidézi, a kancelláriaminiszter a kecskeméti börtön falánál tartott megemlékezésen arról beszélt, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni megtorlások áldozatává váló Szobonya Zoltán emlékének ápolása parancs az utókor számára. Az emlékápolás legbiztosabb formája az lenne, ha személyesen vesszük át a mártírról elnevezett érmet, de parancsok nem vonatkoznak mindenkire. 

A díjat többek azok vehetik át vagy kaphatják meg posztumusz, akik életüket áldozták a forradalomban való részvételért, illetve példát mutattak a harcok alatt. 

Alternatív megoldásként díjazható az is, aki példát ad a magyarság felvállalásáról „nemzeti múltunk nagyjainak felmutatásával, az ifjúság patrióta nevelésével” - talán  a miniszterelnök is ilyen alapon kapta meg az elismerést. Orbán hivatalos programtárában egyébként a pénteki napon nem szerepel esemény.

Cikkünkben sajnálatos hibát követtünk el, Szobonya Zoltán nevét két helyen hibásan írtuk. Az érintettektől elnézést kérünk. A Szobonya-család egyúttal jelezte felénk:

„megtisztelő, hogy a miniszterelnök úr elfogadta a család által adományozott kitüntetést, és velünk történt előzetes egyeztetés alapján maga helyett Gulyás Gergely miniszter urat küldte el személyes  épviselőjeként vegye át az általa nagyra értékelt díjat.”

A magyarok az államra bíznák a gondoskodás feladatát, de ez inkább fakad a felelősség áthárításából, mint szolidaritásból. A sajátos magyarországi paternalizmus leginkább a bizalmatlanság terméke.