A médiatörvény világosan fogalmaz, a szolgáltatóknak a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) felé harminc nappal korábban be kell jelenteni, ha új csatornát vesznek fel a kínálatba. A Spíler2 pénteken került be a Telekom csomagjába, ám a szolgáltató erről nem tájékoztatta 30 nappal ezelőtt az NMHH-t. Azért maradt el a tájékoztatás, mert még három héttel ezelőtt is arról szóltak a hírek, hogy bár tárgyaltak egymással a felek, nem jutottak egyezségre. Mégsem várható, hogy az NMHH szankcionálja a szolgáltatót.
Két menekülő útvonala is van a szolgáltatónak: ha azt jelenti be az NMHH-nak, hogy tesztüzemmódban indítja el a csatornát, akkor nem kell az indulás előtt eltelnie 30 napnak. A másik, hogy nem vesz ki semmit a kínálatból, ebben az esetben sincs előzetes bejelentési kötelezettsége, mivel a nézők érdekei nem sérülnek, hanem plusz tartalmat kapnak.
A médiatörvény 16. paragrafusának 1. bekezdése szerint „audiovizuális médiaszolgáltató nem gyakorolhatja a kizárólagos közvetítési jogot olyan módon, hogy az audiovizuális médiaszolgáltatásokhoz hozzáférő hazai közönség jelentős részét – több mint húsz százalékát – kizárja a társadalom számára kiemelten nagy jelentőséggel bíró eseményeknek az eseménnyel egyidőben vagy későbbi közvetítés útján, előfizetési díj megfizetése nélkül is hozzáférhető audiovizuális médiaszolgáltatáson keresztül történő figyelemmel kíséréséből.”
A spanyol futball és a Bajnokok Ligája – amely a Spíler2-őn érhető el – nem tartozik a kiemelten nagy jelentőséggel bíró események közé, így a TV2 Csoport azon a csatornán adja, amelyiken csak akarja. Az NMHH honlapján elérhető listából kiderül, hogy a Mol-Vidi csoportmérkőzései az Európa-ligában viszont ebben a kategóriában találhatók, a fehérváriak találkozóit így a lakosság legalább 80 százaléka számára elérhetővé kell tenni. Ezért a magyar bajnok meccseit a Sport TV mellett a Spektrum Home is sugározza, mert utóbbi csatorna – amely szintén a Sport TV-é – extra díj fizetése nélkül országosan elérhető.
A Népszava megkérdezett egy jogi szakértőt, aki azt mondta, a nézők a bosszankodáson kívül mást nem tehetnek. Ha perelnek, a bíróság megállapíthatja, hogy valóban nem voltak elérhetőek az ország nagyobb része számára a spanyol bajnokik és a BL-meccsek, de kártérítést nem ítél meg. Az NMHH-nak van lehetősége és joga szankcionálni a csatornát, ha azt állapítja meg, hogy sérültek a nézők érdekei.
Lapunk megkérdezte az NMHH-t, amelynek kommunikációs igazgatósága azt válaszolta, hogy vizsgálatra nem került sot, mivel a Telekom még nem jelentette be a szolgáltatást. Ennek határideje attól függ, hogy új szolgáltatásnak minősül-e a Spíler2 bevétele a csomagba. Az NMHH megerősítette azt is, hogy a BL meccsek (a döntő és egy magyar csapat esetleges szereplése kivételével) nem tartoznak a kiemelt jelentőségű események közzé. Ha egy kiemelt eseménnyel kapcsolatban támadna vita, arra külön eljárás létezik, a Médiatanács előtt lehetne eljárást indítani.
A Telekom reagált megkeresésünkre: „a Magyar Telekom a Spíler2 TV csatornát akcióként, meghatározott időre (2018. szeptember 28-tól december 31-ig) teszi elérhetővé bizonyos díjcsomagra előfizető ügyfeleinek. Erre a jogszabály lehetőséget ad a szolgáltatóknak. A jogszabályi kötelezettségnek megfelelően a Spíler2 TV akció bevezetése során a Magyar Telekom a módosított ÁSZF-et 2018. szeptember 28-án weboldalán közzétette, illetve az akcióról az NMHH részére történő bejelentést a jogszabály szerinti határidőben, 8 napon belül megteszi. A jelenleg fennálló megállapodás - melynek részletei a felek üzleti titkát képezi - az idei év végéig szól. Ahogy eddig is, a jövő évi csatornakiosztásnál is arra törekszünk, hogy ügyfeleink igényeit figyelembe véve alakítsuk ki a választékot" - írta a szolgáltató.