munkanélküliség;nők;foglalkoztatottak;

- Nőnek lenni még mindig hátrány

Javulnak a foglalkoztatási adatok, de a nők közül kevesebben dolgoznak és több a munkanélküli is.

Tovább bővült a foglalkoztatottak létszáma, miközben a munkanélküliségi ráta csökkent – derül ki a KSH legfrissebb adataiból. Ezekből az is látszik ugyanakkor, hogy a nők továbbra sem tudják leküzdeni jelentős munkaerőpiaci hátrányukat. A foglalkoztatottak létszáma tavalyhoz képest mintegy 39 ezer fővel bővült június-augusztusban, így jelenleg már több mint 4 millió 484 ezren dolgoznak. Ezzel a 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 69,4 százalékra emelkedett. A mutató mindkét nem körében 0,8 százalékponttal javult, de ez egyben azt is jelenti, hogy a nők helyzete a férfiakhoz képest semmivel sem lett jobb. A férfiak foglalkoztatási rátája ugyanis 76,5 százalék, míg a nőké 62,4 százalék volt nyár végén.

A munkanélküliségi adatok szintén a nők munkaerőpiaci hátrányát mutatják. A munkanélküliségi ráta 3,7 százalék volt június-augusztusban, ami az előző hónapokhoz képest 0,1 százalékpontos emelkedést, tavalyhoz képest azonban 0,5 százalékpontos csökkenést jelent. A munkanélküliek átlagos létszáma így az egy évvel korábbihoz képest 22 ezer fővel, 173 ezerre csökkent. A nők körében a csökkenés jelentősebb volt: a 15-74 éves nők között most 14 ezer fővel van kevesebb munkanélküli, míg az azonos korú férfiak esetében csupán 8 ezer fős volt a visszaesés. A munkanélküli férfiak száma (86 ezer fő) azonban még mindig kevesebb, mint a munkanélküli nőké (87 ezer fő). Ami pedig a munkanélküliségi rátát jelenti: a férfiak körében 3,4 százalékon, a nők körében 4,1 százalékon állt meg a mutató.              

A dolgozók kétharmada - több, mint 3 millió munkavállaló - egyáltalán nem keresi meg az átlagbért, a versenyszférában hatalmasak a bérkülönbségek.