;

Franciaország;Aquarius;

- A francia miniszter szerint az Aquariusnak a hajó tulajdonosához kell fordulnia

„Valószínűleg a hajótörötteket egy máltai hajóval szállítják a partra” – mondta Nathalie Loiseau.

Nathalie Loiseau francia Európa-ügyi miniszter az MTI összefoglalója szerint azt javasolta az Aquarius mentőhajót üzemeltető civil szervezeteknek, hogy ne Franciaországhoz, hanem a hajó német tulajdonosához forduljanak a regisztrációt érintő „bonyolult jogi probléma” rendezésére.

Az SOS Méditerranée és a Médecins sans Frontieres francia segélyszervezetek 2016 februárja óta mentik a Földközi-tengeren a migránsokat az Aquariussal, amelytől a panamai hajózási hatóság hétfőn visszavonta a regisztrációt, s így feltehetően a legközelebbi kikötést követően nem hajózhat ki többé. A francia szervezetek ezért Franciaországtól, illetve a többi európai országtól kértek új regisztrációt.

„Van egy német tulajdonos, az SOS Méditerranée-nak a német tulajdonosával kell beszélnie”– mondta szerdán Nathalie Loiseau az RTL rádiónak adott interjúban a kérelmet illetően.

Hozzátette, hogy csak annyit jegyezne meg: a civil szervezetek hajói eddig gibraltári, panamai, azaz gyakran baráti regisztrációval hajóztak. Az Aquarius – amely korábban a német parti őrség hajója volt – jelenlegi tulajdonosa a Jasmund Shipping hajózási társaság. A hajó szerdán a máltai partok felé tartott fedélzetén 58 migránssal, akiket Málta, Franciaország, Spanyolország és Portugália fogja befogadni.

„Valószínűleg a hajótörötteket egy máltai hajóval szállítják a partra”– jelezte a francia miniszter.

Nathalie Loiseau hozzátette, hogy

„az Aquarius elővigyázatosságból nem kötheti ki bárhol. Bonyolult jogi helyzetben van, amelyet megpróbál előbb megoldani”.

A máltai kormány kedden jelezte, hogy az Aquarius fedélzetén tartózkodó migránsok Máltán szállnak partra, és onnan azonnal négy országba szállítják őket.

Emmanuel Macron francia államfő kedden jelezte, hogy Franciaország azért nem engedte a mentőhajót a francia partoknál, Marseille-ben kikötni, mert a kormány nem szeretné „politikai provokációk miatt megsérteni a nemzetközi jogot”. A francia pénzügyminiszter pedig azzal érvelt, hogy azért nem adnak kikötési engedélyt a hajónak, mert koherens menekültpolitikát szeretnének.

„Tiszteletben kell tartanunk az európai szabályokat. Szerintem Franciaország kellőképpen kiveszi a részét a menedékkérők befogadásában, tavaly százezeren érkeztek”– mondta a tárcavezető.

Hozzátette, hogy ugyanakkor Franciaországnak ragaszkodnia kell elveihez, és menedékjoggal kell védelmeznie a veszélyben lévőket.

Nincs hiba a beszámolóban – szögezte le a politikus.