Nem jogerősen két légitársaságot is megbírságolt a fővárosi kormányhivatal, az ok a nyáron csendben bevezetett poggyászkezelési szabályzat lehet.
Komoly pénzbírságot szabott ki Budapest Főváros Kormányhivatala két légitársaságra: az ír Ryanair 100 millió forintos, a magyar hátterű Wizz Air 25 millió forintos bírságot kapott (nem jogerősen) tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatra hivatkozva.
A döntésről előbb a Miniszterelnökség, majd maga az illetékes kormányhivatalt vezető György István számolt be az MTI-nek. Közleményükből kiderül, a büntetést a társaságok nyári poggyászkezelése és súlyos utasfelvételi mulasztásai miatt találták jogosnak.
Mint korábban megírtuk a kormányhivatal még augusztus 2-án indított eljárást a két társaság ellen, azután, hogy kiderült, a Ryanair több járatánál is vagy az utas vagy a poggyász repülhetett, a gépek kockázatos túlsúlya miatt – a Wizz Air járatkésései pedig több száz embernek okoztak bosszúságot az elmúlt hónapokban.
Az is jelentős káoszt okozott Ferihegyen, hogy cég a nyáron új poggyászkezelési szabályzatot vezetett be, aminek értelmében már csak egy csomagot lehet felvinni ingyenesen a fedélzetre.
Az utasfelvétellel kapcsolatos incidensek miatt Gulyás Gergely és Tuzson Bence utasítására indította el a fogyasztóvédelmi vizsgálatot a fővárosi kormányhivatal, ami megmagyarázza, hogy miért Gulyás hivatala jelentette be először a bírságolás hírét.
Közel kétszáz pénteki járatát törölte a RyanairKözel kétszáz pénteki járatát törölte a Ryanair a belga, holland, német, olasz, portugál és spanyol légiutaskísérők ismételt részleges munkabeszüntetése miatt – jelentette be a vállalat. A társaság 190 európai járatát törölte a sztrájk miatt, pénteki járatainak körülbelül 8 százalékát. A kiadott közlemény szerint minden utast emailben vagy SMS-ben tájékoztattak, és elnézést kértek a mintegy 30 ezer embertől „az indokolatlan zavarok” miatt.
„A Ryanair jelentős előrehaladást ért el az elmúlt hetekben a szakszervezetekkel való tárgyalásokon” – közölte a vállalat, szükségtelennek minősítve a péntekre tervezett akciót. A 24 órás sztrájkot meghirdető szakszervezetek arról számoltak be, hogy havonta megismétlik az akciót egészen addig, amíg nem teljesítik a követeléseiket.
A személyzet a munkakörülményekre panaszkodik. Állításuk szerint az ivóvízért is fizetniük kell a fedélzeten, betegszabadságra pedig kizárólag akkor mehetnek, ha személyesen jelennek meg az orvosi igazolással. Emiatt a személyzet 34 pontból álló, a munkakörülményeiket javító követelést fogalmazott meg.
(MTI)