önkormányzat;Demecser;

- Közmunkásokkal építtetett óvodát a demecseri polgármester

A rendőrség is vizsgálja a Váradi László körüli visszaélésgyanús ügyeket.

Még fideszes párttársai is ellene fordultak egy időre, fel is függesztették a demecseri polgármestert, ma már azonban szent a béke, pedig a visszaélésgyanús ügyeket a rendőrség is vizsgálja – írja a Magyar Hang.

A lap szerint fideszes képviselők a két ellenzékivel összefogva tavaly ősszel fegyelmi vizsgálatot indítottak Váradi László demecseri fideszes polgármester ellen, sőt egy időre a képviselők és a bíróság is felfüggesztette őt a tisztségéből, ám az érintettek ismét szoros szövetségesei Váradinak, aki február óta újra a város élén áll. A cikk szerint a véleményüket gyorsan változtató képviselők ma már nem szívesen emlékeznek a „bizottságos közjátékra”, figyelemre méltó, hogy helyben semmiféle látható következménnyel nem járt, annak ellenére sem, hogy a fegyelmi vizsgálat a polgármestert érintően súlyos szabálytalanságok sorát tárta fel. Ezek mértékéről és súlyáról sokat elmond, hogy azok láttán a korábban Váradihoz végletekig lojális jegyző nem adta nevét a törvénysértőnek látszó gyakorlathoz, távozott a hivatalából.

A bizottság által korábban megállapított súlyos szabálytalanságok után egyébként a képviselő-testület

bíróságon kérte a polgármester tisztségének megszüntetését, ott azonban eljárási hiba miatt visszahelyezték székébe Váradit. Azóta a lap információi szerint több fideszes képviselő rokona is munkát kapott az önkormányzatnál. A menesztése lekerült a napirendről, a testületet addig segítő ügyvéd megbízását visszavonták. Két képviselő azonban inkább felállt: az egyik fideszes – aki különben a fegyelmi

bizottság tagja is volt – helyére egy párttársa került, Kovács Miklós (független, korábbi Fidesz-alelnök) pedig a testület hitelvesztése miatt adta vissza mandátumát.

Szabálytalanságok a beruházás körül

Demecserben múlt szombaton adták át az újjáépített óvodát és bölcsődét, az avatón Váradi mellett ott volt Seszták Miklós volt miniszter is. A beruházást a kormánynak köszönheti a város, a 2016. végi pénzkisöpréskor nyert el az önkormányzat 250 millió forintot. Ám mivel önerőt nem tudtak hozzátenni, ennyiből kellett kihozni az 1600 négyzetméteres épületet. A közbeszerzésre így is akadtak jelentkezők, mindhárom induló megdöbbentően rövid, 60 napos kivitelezési határidővel pályázott; a Nyír-Flop-Holding Kft. nettó 189 millió forintért vitte a beruházást.

A lap szerint a szabálytalanságok csak ez után következtek,

– a fegyelmi jelentés szerint a polgármester a szerződés aláírása napján, még a munkaterület átadása előtt utaltatta el az 57 millió forintos előleget a kivitelezőnek, miután ez kiderült, két hónappal később került csak vissza a pénz az önkormányzathoz. A Nyír-Flop-Holding már a visszautalás napján újra kérte az előleget, és Váradi – noha nem volt testületi felhatalmazása – a hivatali visszaélés gyanúját felvetően

utasította a pénzügyi dolgozót az átutalásra. Kérésére a polgármester írásba adva is vállalta a felelősséget az intézkedésért.

– A jogszabályokat a közfoglalkoztatásban is sajátosan értelmezték, az óvodaberuházáson például közmunkásokat is dolgoztattak, noha a törvény ezt nem teszi lehetővé.

Váradi László szerint különböző akadályok miatt lett a két hónapos kivitelezésből egy év. „Jogilag megáll” – jegyezte meg a polgármester. Egy, a lap birtokában lévő iratból kiderül, többek között az esőnapok rögzítésével tolódott a határidő.

 

Egyébként úgy gondolja, a fegyelmi azért indult, mert a volt jegyző szerinte fals információkkal látta el a testületet. Mindenesetre a rendőrség a fegyelmi bizottság jelentése alapján jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt nyomoz, az eljárásnak egyelőre nincs gyanúsítottja – írja a Magyar Hang.

A főorvos a következő három hónapban az előjegyzett műtéteket még elvégzi, de a kirúgása véglegesnek mondható.