Statégiai szerepe és munkavállalói megőrzése érdekében leginkább a megújulóenergia-termelésben, a rendszerszabályozásban és az energiatárolásban tervez beruházásokat a Mátrai Erőmű – derül ki a kormányfő bizalmasaként számon tartott Mészáros Lőrinc érdekkörébe került, az áramot jelenleg lignitégetéssel megtermelő, 950 megawattos (MW) egység közgyűlési közleményből. A vállalat 2030-ban is az itthon elfogyasztott villamos energia 15 százalékát kívánja előállítani – közölte Valaska József elnök.
Ennek jegyében két-két, egyenként 20 MW-s naperőművet létesítenek. Bár a bükkábrányi alapkövét csak szerdán tették le, a próbaüzemet már decemberre, az üzemszerű működést pedig jövő év tavaszára ígérik. Az 64 ezer, egyenként 355 wattos napelemből álló egység egy bányaművelés után helyreállított, 33 hektáros területre kerül. Emellett megvásárolják a – korábban Csányi Sándor OTP-vezér és Nagy György érdekeltségébe sorolt –, Geosol nevű halmajugrai biomassza-előállítót, de ugyanebben a helységben létesülne a másik 20 MW-s napelemtelep is.
Emellett terveznek egy, az rdf-nek nevezett, válogatott települési hulladékot égető erőművet is. Mivel tavaly, még az előző tulajdonos alatt 9 milliárdos veszteséget szenvedtek el, a fejlesztések pénzellátása érdekében meglévő, 16 MW-s naperőművüket eladják az állami MVM-nek. A fejlesztések költségeit ugyanakkor nem közölték.
Valaska József lapunknak nemrég adott nyilatkozatából az is kiderült, hogy az egység 5 MW-s akkumulátoros, illetve hosszabb távon egy 600 MW-s szivattyús-tározós, főként a rendszerszabályozásban részt vevő áramtároló egységet is tervez. Mindazonáltal megjegyzendő: a vázolt elképzelésekből még mindig nem derül ki, miként érné el a Mátrai Erőmű a jelenlegi, 950 MW-s méretét, illetve a széntermelés fokozatos kivezetésével milyen más munkát biztosítanának jelenlegi közel kétezer bányászuk számára.