Szombathely;TAO-pénzek;

Illusztráció

- TAO-pénzből épült medence tette tönkre a szombathelyi úszóklubot

400 gyerek sportolt a klubban, aminek azért kellett megszűnnie, mert rajtuk hozták volna be a TAO-val és önkormányzati milliókkal megtolt vízilabdások új medencéjének árát.

TAO-pénzből bővítette a szombathelyi uszodát a helyi vízilabda klub, az AVUS, ám az üzemeltetést már nem vállalták, így az az igen nehéz helyzetbe került úszókra hárult - írja az Átlátszó

Bár Hende Csaba, a térség fideszes országgyűlési képviselője az avatáson azt mondta, hogy a modern kivitelezésnek hála az uszoda fenntartása olcsóbb lesz, mégsem lett az. Az új medencerész hiányt termelt, a hiányt pedig az úszókon próbálták meg behozni.

Az elsődleges szándék az volt, hogy az új medencerész a városhoz kerül, ez azonban a TAO szabályozás miatt végül kútba esett. Az üzemeltetés így az uszoda többi részét is üzemeltető megyei önkormányzati többségű Vasi Vízhez került, ami pedig a Vízmű SC-n próbálta behozni a hiányt. Ebbe a civil egyesületbe 400 gyerek járt sportolni naponta, és ennek színeiben lett tavaly ifjúsági világbajnok Barta Márton.

Június 9-től 250 forint helyett, 650 forintra emelték a sportolók jegyárait. Ezt pedig mindig meg kell váltaniuk, legyen szó edzésről, vagy akár versenyről. De az úszók ezen felül még a sáv használatért is fizetnek, ami szintén emelkedett. 1016 forint helyett 2200 forintot kell fizetniük alkalmanként. A TAO-s medence - amit egyébként kizárólag a vízilabdázók használhatnak - összességében közel 20 millió forintos többlet kiadást okozott az egyébként 45 millió forintos éves költségvetésből működő úszó egyesületnek. 13 ezerről 25 ezerre emelkedett a tagdíj.

Az önkormányzati közgyűlés elutasította, hogy pénzt adjanak az úszó egyesületnek, miközben a városvezetéssel jó kapcsolatot ápoló, és egyébként is TAO támogatott vízilabdások 20 millió forintot kaptak.

Végül az a megoldás született, hogy a Vízmű SC megszűnik, helyette pedig a Szombathelyi Sportiskolát bővíti az önkormányzat egy úszó szakosztállyal.

Hiába csökkennek a nemek közötti társadalmi különbségek, az előítéletek egyes szituációkban még mindig előtérbe kerülnek. Az egyik leginkább szem előtt lévő különbség a vállalatok vezetői összetételében található.