Annak ellenére, hogy folyamatosan csökkennek a nemek közötti társadalmi különbségek, sajnos még mindig vannak olyan helyzetek, ahol az előítéletek nagy szerepet játszanak. Az egyik leginkább szem előtt lévő különbség a vállalatok vezetői összetételében található, a férfiak javára. Egy átfogó elemzésben 59 év kutatási adatait vizsgálták, így összesen több mint 19 000 résztvevő eredményei alapján több szempontból is érdekes összefüggésekre derült fény - írja a Ténygyár.
Az egyik nagyon fontos tanulsága a kutatásnak, hogy a társadalmi nyomás hatására nemenként elkülönülő személyiségbeli jellemzők közül a férfiaknak „jutnak” azok – például a határozottság –, amelyek könnyebben hozzájuttathatják őket egy-egy jobb pozícióhoz. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindenképpen alkalmasak is a feladatra, éppen ezért fontos, hogy ne csak az előadásmódjuk, hanem sokkal inkább a szakmai kompetenciájuk alapján ítéljük meg a munkavállalókat.
Itt jön a képbe egy másik alapvetőnek bizonyuló tényező, az idő. Az adatok szerint az adott közegben együtt töltött idő hossza elsimítja a nemek közötti különbségeket, ha a vezető megválasztására kerül sor. Ez vélhetően azért van így, mert minél több időt töltenek egymással az emberek, annál jobban megismerik a társaikat, így nagyobb súllyal esnek a latba a szakmai kompetenciák. Az együtt töltött idő ilyen erős hatása azért is érdekes, mert nem hogy a csoportok mérete, de még a korösszetétele sem befolyásolta ennyire az eredményeket. Ez azért lehet veszélyes, mert egy állásinterjú önmagában sokszor nem nyújt megfelelő alapot arra – nem feltétlenül csak a korlátozott idő miatt –, hogy pontos képet alkossunk az állásra jelentkező félről.