tüntetés;Demokratikus Koalíció;MSZP-Párbeszéd;Sargentini-jelentés;

- "Magyarország több, mint Orbán" - Európa mellett demonstrált az ellenzék

Vasárnap közösen tüntetett a Sargentini-jelentést megszavazó összes ellenzéki párt; az MSZP, a DK és a Párbeszéd.

A Fideszt már csak a magyar hazafiak és az EU állíthatja meg – jelentette ki Karácsony Gergely, mikor a mostani közös ellenzéki tüntetésről beszélt a Sargentini-jelentés másnapján. Mint akkor elhangzott, az Európai Unió már lépett, most a magyarokon a sor. A budapesti Bem téren délután 4-kor kezdődő rendezvényre korábban nagyjából 3500-an jelezték részvételüket.

Több ezren vannak kint, alig lehet elférni a Külügyminisztérium előtt. Nagyon sok az EU-s és a magyar zászló. A tüntetés az európai himnusz, az örömóda meghallgatásával kezdődött. Az MSZP-DK-Párbeszéd logók mellett végül feltűntek a Momentumos lufik is - jelentette tudósítónk a helyszínről.

Az első felszólaló Mellár Tamás országgyűlési képviselő, aki Pécsen győzött a Fidesz jelöltje ellenében. "Fel kéne ébrednie a magyar népnek" - fogalmazott, majd hozzátette: "ha ez így marad, nemzeti tragédiához fog vezetni". Az összefogás fontosságát hangsúlyozta Mellár: ő sem tagja egyik szervező pártnak sem, de mégis egyből jött, mikor hívták a tüntetésre. "Ha nem fogunk most össze, gyermekeinknek és unokáinknak nem lesz élhető jövője" - mondta el. A kormány lemondatása helyett pedig esélyesen végigvihető célokat választana. Így például az ellenzék egyharmados részvételi arányának követelését vetette fel az állami intézményekben, és a csatlakozást az európai ügyészséghez.

Homonnay Gergely vette át a szót, aki azzal kezdte, nem fél, pedig naponta kap halálos fenyegetéseket. "Amitől félek, hogy hogyan lesz az én generációmnak nyugdíja" - folytatta. Fél attól, is hogy akinek nincs pénze magánegészségügyre, nem fog eljáráshoz jutni - és fél attól, hogy az oktatás leépítése az ország jövőjébe kerül. Hogy ne legyen közönyös a magyar, és ne legyen úrrá az országon a gyűlölet, azért pedig mindenkinek a saját kis közösségeiben kell tennie, mondta. "Naponta 12 családról van szó" - fogalmazott, mikor a több mint ezer családról beszélt, akik a kilakoltatási moratórium óta utcára kerültek. Hozzátette: "és közben a dölyfös nagyurak gyerekei olyan iskolákba járnak, ahol évi 2 millió a tandíj". Vér nélküli szabadságharcot kell vívni, és összefogni, mondta el Homonnay.

Kétharmad volt a 7. cikkely szerinti eljárás megindításáról szóló szavazáson, "és itt többszörös kétharmad van" - fogalmazott a következő felszólaló, Iványi Gábor. Nem Magyarországgal, hanem a kormánnyal szemben foglalt állást az Unió, hangsúlyozta. Jobbnak és balnak együtt kell működnie, egy öleléshez "mind a két karunkra szükség van" - vonta le a jelentés megszavazásának, és az összefogásnak általános tanulságát. A Fidesz-féle "keresztényvédelem" helyett pedig legalább egy tisztességes egyházi törvényre szükség lenne szerinte. A kormány szerinte nem tartja tiszteletben a bibliai elveket, hiába hivatkozik rájuk - így például büntethetővé tették a hajléktalanságot, és egyáltalán nem segítik a menekülteket. "Egy csipet só is elegendő mérték" - utalt Gandhi polgári engedetlenségi mozgalmára, amivel egy birodalmat rengetett meg, majd hozzátette: az Isten áldja azokat, akik padfestésekkel és kátyúzással tüntetnek.

Halk szavú ember vagyok, de most hangos leszek, "mert nagyon mérges vagyok" - jelentette ki Karácsony Gergely. A magyar nemzet érdekében nem lehet gyávának lenni, és "haza csak ott van, ahol jog van" - tette hozzá Petőfit idézve. A nacionalisták a legrosszabbat hozzák ki belőlünk, és elhitetik, hogy az a legjobb - folytatta -, de csak az lehet jó hazafi, aki jó ember is. A békeszerető európai patriotizmust állította szembe a háborúban hívő nacionalizmussal: aki az együttműködés fontosságát nem hiszi, kérdezzen meg egy határon túli magyart, aki kisebbségként alanya a nacionalista politikának. A közös szolidaritás tesz minket jó hazafiakká - hangsúlyozta. Aki pedig nem hisz az Európai Unióban, látogasson el egy katonai temetőbe. "Van egy másik félelmem" - mondta, hozzátéve, az EU a német nagyvállalatok érdekei miatt léphetett ilyen lassan Orbánnal szemben. Ezeket ugyanis kiszolgálják az Orbán-kormány által biztosított, a dolgozók helyett a nagyvállalati érdekeket képviselő munkaügyi szabályozások. De végül a nyers gazdasági érdekeknél fontosabbnak bizonyultak az európai értékek, és lépett az unió. "Vissza kell venni a szimbólumainkat" - jelentette ki Karácsony, aki szerint nem szabad hagyni, hogy a nemzetet és a magyarságot kisajátítsa a Fidesz. Az EP-választásokkal pedig az európai patrióták nagy szövetségét kell létrehozni. "Éljen a magyar szabadság, éljen a haza" - zárta.

Nem elég kimondani, hogy az országot egy gazember vezeti, ezt ugyanis már mindenki tudja - fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki szerint a miniszterelnök egy "lúzer". Beszélni már tudunk, a kérdés az, hogyan érjünk célt, hangsúlyozta. Van legalább 2,5 millió magyar, akit megfolyt az ország, és "mi csak beszélünk", pedig ez az ország diktatúra. A parlamenti eszközök nem lesznek elegendőek egy diktátor megbuktatásához, mondta Gyurcsány, Milosevics és Mubarak bukására, illetve a szlovák kormányválságra utalva. A nép dolga, hogy kimenjen az utcára, mint hogy az ő életéről van szó. "A népnek nem csak joga, hanem kötelessége, hogy a sorsát a saját kezébe vegye, és megfutamítsa ezt a rendszert" - fogalmazott. A hazaárulónak nevezett DK-s képviselők pedig feljelentik magukat hazaárulóként, hogy mindenki lássa, kinek van igaza. Az MSZP-hez hasonlóan a DK is a Sargentini-jelentéshez igazított javaslatokat fog benyújtani a parlamentben. Az új választási törvény szerinti új választást csak az emberek tudják elérni. Gyurcsány kedd este 5 órától vár mindenkit egy kormánybuktató tüntetésre. "Kedden maradni fogunk, szerdán és csütörtökön is maradni fogunk" - szögezte le, és tapsvihar fogadta kijelentését.

"Nem ünnepelni jöttünk, nincs minek örülni" - mondta a következő szónok, Tóth Bertalan. Az EP-döntés a magyar polgárokat védi, és azért vagyunk ma itt, hogy mi is így tegyünk, fogalmazott. Hangsúlyozta, népszavazáson a magyarok 84 százaléka választotta az európai értékeket, mikor az ország csatlakozott az EU-hoz. Bírálta a tízmilliós öltönyökben pörköltezni járó oligarchákat, akiknek gyerekei magániskolákban tanulnak, és van pénzük magánegészségügyre. Ezzel egy időben az ország retteg, hogy túlél-e egy kórházi látogatást - ha egyáltalán bejut egybe -, gyerekei egy lepusztult közoktatásban tanulnak, és senkinek semmi pénze. Orbán nem Európa erős embere, hanem egy megbélyegzett populista - fogalmazott. Az Európa-pártiak győztek az EP-szavazással. Egyetlen szavazással meg lehet szüntetni a 7. cikk szerinti eljárást is - mondta Tóth, utalva a parlament elé terjesztett MSZP-s javaslatokra. A kérdés, hogy akarjuk-e, hogy olyan legyen az EU, mint Magyarország - mondta. Szociális Európára van szükség, mert az embereknél néha mintha fontosabbak lennének jelenleg a gazdasági érdekek. De egy biztos: béke kell a háború helyett, csak akkor lehet elérni a szociális Európa eszményét.

Újhelyi Istvánt szólította aztán színpadra Tóth. Egyből felszólította Orbánt, hogy álljon le. Hogy megverjük, az biztos, a kérdés csak hogy mikor - jelentette ki. A kokárda elvételével kezdődött Orbán hatalma, és - mint mondta - érjen véget annak visszavételével.

A tömeg végül elénekelte a himnuszt, és rendezvény ezzel hivatalosan véget ért.

Egy gazdag cég, egy csóró önkormányzat és gyanúsan módosuló építési szabályok. Szentendrén a helyi strand és a mellé tervezett irodaház miatt forrnak az indulatok.