Az elemzőket is meglepve júliusban 38 százalékkal nőtt az építőipari termelés, havi szinten pedig 4,5 százalékkal. Egyrészt az az egyéb építmények, út-, vasút- és közműépítések, a másrészt az épületek, a lakások és kereskedelmi ingatlanok építése húzza az ágazatot. Előbbiek 48, utóbbiak 28 százalékkal múlták felül az egy évvel ezelőtti értékeket.
A júliusinál idén egyedül a januári növekedés volt tempósabb, akkor 40 százalékkal nőtt az ágazat kibocsátása - értékelte az adatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Most különösen az uniós forrásokon alapuló infrastrukturális beruházások, az egyéb építményeknek adtak lendületet az építőiparnak. A rendelésállományok alapján a jövőben is ez az alágazat kaphat nagyobb hangsúlyt az építőiparban, miután itt a július végi szerződésállomány 82 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, a júliusban megkötött szerződések értéke pedig 134 százalékkal haladták meg tavalyi szintet.
Az épületépítéseknél mutatkozó gyengébb rendelésállomány részben azzal magyarázható, hogy a lakásfejlesztők óvatosak, mert a jelenlegi szabályozás szerint 2019 végén kifut a kedvezményes lakásépítési áfa, ez pedig bizonytalanná teszi a beruházásokat – tette hozzá az elemző. 2018 II. negyedév végéig 6517 új lakást adtak át, ami 30 százalékos növekedés az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest. Lakásépítési engedélyt 18 066 darabot adtak ki, ami 9 százalékos időszaki csökkenést mutat.
Németh Dávid szerint a mostani kilátások alapján az építőipar az idén 20 százalékos emelkedést érhet el.