A Secours populaire nevű civil szervezet megbízásából 1016 francia nagykorú állampolgár megkérdezésével júniusban készült közvélemény-kutatás két nappal azelőtt jelent meg, hogy Emmanuel Macron államfő bejelenti a szegénység elleni küzdelemre kidolgozott több éves programját.
A felmérés szerint a franciák 21 százaléka anyagi okokból nem engedhet meg magának napi három étkezést és nem tud egészségesen táplálkozni, 27 százalékuknak pedig nincs elég pénze arra, hogy naponta friss gyümölcsöt és zöldséget vegyen.
A táplálkozási helyzet a legszerényebb háztartásokban a legsúlyosabb. A havi 1200 eurós minimálbérnél kevesebb jövedelemből gyereket nevelőknek fele nem tudja befizetni az ebédet az iskolában, és 48 százalékuk nem tudja megfelelően élelmezni a gyerekeit, ami azt jelenti, hogy nehézségekbe ütközik a családnak húst vagy halat fogyasztani egy héten legalább egyszer. Az 1200 és 2000 ezer eurós havi jövedelemmel rendelkezők negyede nem engedheti meg magának, hogy hetente legalább egyszer húst egyen.
Az iskolai étkezetést illetően átlagosan a szülők 20 százalékának jelent problémát a térítési díj kifizetése, az 1200 és 2000 ezer eurót között keresőknél 34, a minimálbérnél kevesebb jövedelemmel rendelkezők esetében 58 százalékos ez az arány. A franciák 86 százaléka egyébként úgy véli, hogy az élelmezési bizonytalanság a szegénységi helyzet jele, és 75 százalékuk szerint az Európai Unió "nem sokat költ" az élelmezési problémák elleni küzdelemre.
A Le Secours populaire - amely 12 éve minden évben elkészítteti ezt a felmérést - kiemelte, hogy a franciák egy részének anyagi helyzete javult a tavalyi évhez képest, de 39 százalékuk azt állítja: élt már át szegénységi helyzetet (ez két százalékkal több, mint 2017-ben).
Az idei felmérés arra is rávilágított, hogy a nyaralásra és a kultúrára fordított összeg "problematikus" kiadás sok francia számára, de míg 2017-ben 45 százalék állította azt, hogy nehézségbe ütközik évente egyszer elutazni nyaralni, addig idén 41 százalékra csökkent ez az arány. A franciák közel harmadának az orvosi ellátás kifizetése is megterhelő, a szerényebb háztartások esetében 56 százalékos ez az arány.