Hiába tiltották be a megmozdulások jó részét, több tucatnyi városban tüntettek vasárnap Oroszországban Putyin tervezett nyugdíj-intézkedései miatt. A hatóságok csak négy településen - Kurgánban, Csebokszáriban, Kirovban és Bereznyikiben – engedélyezték a megmozdulást, a vasárnap tartott regionális és helyi választások biztosítására hivatkozva, de ez nem riasztotta el a tüntetőket.
Az orosz Távol-Kelettől kezdve Szibérián át Szentpétervárig megrendezett tüntetések előestéjén őrizetbe vettek többtucatnyi szervezőt Alekszej Navalnij ellenzéki politikus követői közül. Maga Navalnij egyébként éppen 30 napos "adminisztratív elzárását" tölti a tüntetések megtartására vonatkozó előírások megsértése miatt, írja az MTI.
Az orosz hatóságok ugyanakkor a Google-t is meghátrálásra kényszerítették, felszólításukra a keresőóriás leszedte a tüntetésekre hívó fizetett hirdetéseket.
A Navalnij LIVE YouTube-csatornán élőben adott, rendőrségi rádiókommunikációt is bejátszó közvetítés szerint a hatóságok a többszázas moszkvai tüntetés feloszlatására készültek a központi Tverszjaka utcán.
Az OVD-Info civil szervezet összesítése szerint vasárnap moszkvai idő szerint kora délutánig országszerte legkevesebb 150 tüntetőt vettek őrizetbe, közülük egyaránt 12-t Habarovszkban és Tomszkban. A The Guardian ugyanakkor közel 300 elfogott tiltakozóról tud: mint a lap írja, a moszkvai megmozdulás résztvevői azt skandálták, hogy „Putyin tolvaj!” és hogy „Ne emeljék a nyugdíjkorhatárt!”
Vlagyimir Putyin 2005-ben ugyan még azt mondta, hogy sosem folyamodna a korhatár emeléséhez, most fokozatosan öt évvel emelné meg a idősávot, arra hivatkozva, hogy csak így lehet megakadályozni az orosz gazdaság összeomlását.
A nyugdíjreform gondolatát az orosz lakosság 80 százaléka ellenzi, így a hazájában cárként tisztelt Putyin népszerűségi indexe is nagyot esett, 70-ről 63 százalékra csúszott vissza a tervezet júniusi bejelentése óta - írja a brit lap, a független Levada Központ felméréseire hivatkozva