;

labdarúgás;magyar válogatott;

- Nemzetek Ligája: újra van miért reménykedni

A magyar labdarúgó-válogatott Finnországban kezdi szereplését az új sorozatban, a legjobbak kijutnak a 2020-as Európa-bajnokságra.

Ritka élmény a magyar futballszurkoló számára, hogy a felnőtt nemzeti csapatot nagy nemzetközi tornán láthatja. Az európai szövetség által életre hívott Nemzetek Ligája egy ilyen sorozat, amelynek nincs selejtezője, minden válogatott automatikusan résztvevő, így a magyar együttes is tagja a mezőnynek.

A felkészülés a sorozatra abszolút magyaros volt: tavaly év végén Georges Leekens kapta azt a feladatot, hogy az NL rajtjára összerakjon egy ütőképes együttest. A belga szakember irányításával a válogatott csak kapta a pofonokat, ezért az utolsó felkészülési mérkőzés után Leekens ment, jött helyette Marco Rossi, aki 2017-ben bajnok lett a Honvéddal, majd Dunaszerdahelyre szerződött, ahonnan többször is azt üzente, ha szövetségi kapitányra van szüksége a magyar válogatottnak, rá lehet számítani. Azt talán ő sem gondolta, hogy ilyen hamar igénybe veszik a szolgálatait. 

Az új szakvezető székfoglalójában kijelentette, csak arra számít, aki klubcsapatában is rendszeresen pályára lép. Ami a futballvilágban máshol természetes, nálunk különlegességnek számít: eddig tartja az ígéretét, kihagyta a keretből Dzsudzsák Balázst, akinek jelenleg nincs klubja. A játékos egyébként a 2016-os Eb óta a nemzeti együttes mérkőzésein nem nyújtott olyan teljesítményt, ami egy magát vezérnek tartó futballistától elvárható, mellőzése (vagy legalább a pihentetése) már sokkal korábban indokolt lett volna.

Nagy csodát Rossi sem tudott tenni a nemzeti együttesnél, hiszen a játékosanyag adott, nincs olyan szupertehetség a magyar labdarúgásban, aki elkerülte volna a korábbi kapitányok figyelmét. Az új szakvezető a pillanatnyilag legjobb formában lévő – korábban sokat bírált – Szalai Ádámnak adta a vezér szerepét. A csatár remekel a Bundesligában, a Hoffenheim csapatában két bajnokin háromszor talált a kapuba, ezzel jelenleg vezeti a német élvonalbeli bajnokság góllövőlistáját. Gólerős támadóra az idén még nyeretlen magyar válogatottnak is szüksége van, más kérdés, hogy az sem mindegy, kiktől kapja a labdákat a csatár. Ezen a téren minőségi különbség van a Hoffenheim előkészítő játékosai és a válogatott futballistái között, sajnos nem a magyaroknak kedvez egy ilyen összevetés.

Abból sem jön ki jól a nemzeti együttes, ha idei eredményeit összehasonlítjuk a szombati első ellenféllel, Finnországgal (Tv: M4 Sport, 18 óra): a magyarok kikaptak itthon Kazahsztántól (2-3), Skóciától (0-1) és Ausztráliától (1-2), illetve döntetlent játszottak idegenben Fehéroroszországgal (1-1). A finnek ezzel szemben győztek Jordániában (2-1), illetve otthon Málta (5-0) és Fehéroroszország ellen (2-0), gól nélküli döntetlent játszottak Macedóniával (0-0) és kikaptak Romániában (0-2).

A Nemzetek Ligájában a válogatottak erősségük - az UEFA rangsorában elfoglalt helyezés - alapján négy osztályban szerepelnek, a magyarok a C-be kerültek, ahol papíron a legerősebbnek számítanak, hajszállal csúsztak ki a B-ből. Hogy mi a valóság, az kiderül a csoportmeccseken, a magyarok még Görögországgal és Észtországgal találkoznak.

Négyen jutnak ki az Eb-reA Nemzetek Ligájából négy válogatott szerez részvételi jogot a 2020-as Európa-bajnokságon, melynek mérkőzéseit tizenhárom országban rendezik, Budapesten is lesznek meccsek, ha 2019 végéig elkészül az új Puskás Stadion. Az A, a B, a C és a D osztályból is a legjobb együttes lehet ott a kontinenstornán. Elvileg a csoportmeccsek győztesei küzdenek tovább az Eb-részvételért (minden osztályban négy csoportot alakítottak ki), és osztályonként a rájátszás legjobbja szerepelhet még a kontinenstornán. A helyzet azért nem ennyire egyértelmű, mert az A osztályból – ahol Európa tizenkét legjobb válogatottja szerepel – előfordulhat, hogy mindenki továbbjut az Eb-selejtező csoportjából, ebben az esetben a felszabaduló helyeket a B osztályból töltik fel, így viszont még a csoport második helye is érhet rájátszást. Az NL csoportküzdelmeit idén november közepére befejezik, decemberben kisorsolják az Eb-selejtező csoportjait. Jövőre márciustól novemberig lebonyolítják a kvalifikációs meccseket, majd 2020 tavaszán az Eb-selejtezők eredményeinek ismeretében jöhet a rájátszás az NL-ben a négy szabad helyért a kontinenstornán.

Az angol labdarúgócsapat magyarországi szurkolói klubja utazásokat is szervez a kedvencek meccseire, a kékek Mol-Vidi elleni budapesti találkozóján viszont nem biztos, hogy beférnek tagjai a vendégszektorba.