Felfegyverzett csoport okozott felháborodást és keltett aggodalmat a szlovén lakosság körében. A rendőrség némi habozás után azonban csütörtökön közbelépett, két személyt őrizetbe vett. Közöttük van a milícia vezetője is, Andrej Sisko, akit maribori otthonából vezettek el. Az interneten gyorsan terjedtek el a felvételek, amelyeken két rendőr társaságában hagyja el a házát. A rendőrség előzőleg Mariborban és Muraszombaton öt különböző helyen hajtott végre razziákat.
Sisko mintegy tucatnyi maszkot és egyenruhát viselő személlyel vonult fel Maribor városa közelében, a helyi erdőben, az osztrák határhoz közel. A „határ védelmét” biztosítani hivatott csoport Stájer Gárdának nevezte magát, és a térség elszakítását tűzte ki célként. Sisko egy interjújában azt közölte, „a sírban is védelmezni fogja” Alsó-Stájerország önállóságát.
Az úgynevezett Stájer Régiót tavaly alapította meg Sisko, aki nem is kívánta véka alá rejteni szándékait, hiszen céljairól és milicistáiról videofelvételeket és fényképeket terjesztett az interneten. Szerinte szó sincs arról, hogy cselekedete az alkotmányos rendbe ütközne, mert a szlovén alkotmány „lehetővé teszi a régiók megalapítását”, s a Stájer Gárda megalapítására azért van szükség, mert „minden országnak létre kell hoznia saját önvédelmi csoportját”. Kifejtette: nem szükséges előírni a fegyver viselését a csoport tagjai számára, mert „ez amúgy is alapvető emberi jog”. Egyúttal elhatárolódott attól az interneten keringő felvételtől, amely a ljubljanai parlament ostromára szólított fel. A felvételen a következő mondatok hangzanak el: „Ebből elég! Bevesszük a parlamentet. Így tiltakozunk a szlovén kormány ellen, amely Venezuelává változtatja az országot”.
A Stájer Gárda ügye azt követően keltett komoly figyelmet Szlovéniában, hogy a szociális oldalakon több felvétel jelent meg milicista csoportjáról. „Azt ígérjük, halálunkig hűségesek maradunk elöljárónkhoz, teljesítjük parancsait, s mindent elkövetünk a Stájer Régió szabad nemzeti kormányáért” – hallható a milicisták eskütételének szövege az egyik felvételen.
A rendőrség szerint tagjai az alkotmányos rend megdöntésére törekedtek, amelyet a szlovén törvények szerint akár öt éves börtönbüntetéssel sújthatnak. Emellett feltételezések szerint a csoport fegyver- és kábítószerkereskedelemben is szerepet vállalt.
A milícia vezetője, Sisko és társa egyelőre őrizetben marad - közölte a maribori bűnügyi rendőrség vezetője, Robert Munda. A szlovén média szerint Sisko társa toborzott személyeket a gárdához. A rendőrök azt gyanítják, hogy néhány tagnak nem volt pontos fogalma arról, mibe is lépett be, és melyek a szervezet valódi céljai. Sisko mindenesetre egy ízben azt állította, hogy több száz tagja van a Szlovén Gárdának. Hogy azonban nemcsak a „Region Stajerska” védelme volt fontos a gárda számára, az a médiaértesülés jelzi, miszerint egy harmadik személynél házkutatást tartottak, nála fél kilogrammnyi marihuanát találtak.
Sokakat megdöbbentett, hogy Sisko ilyen hosszú ideig szabadlábon lehetett, sőt még interjúkat is adott a különböző televízióknak. Azzal öntött olajat a tűzre, hogy közölte, a rendőrséggel is jó kapcsolatokat alakított ki. Az Egységes Szlovénia nevű szélsőjobboldali párt vezetőjeként tavaly az elnökválasztáson is indult, és 2,2 százalékot ért el. Pártja ráadásul bejutott a parlamentbe a júniusi választásokon. Sisko korábban éveken át a Hervardi nevű nacionalista egyesületet irányította, amely idegen-, illetve iszlámellenes nézeteket képviselt.
Abban, hogy az európai populisták megerősödése nyomán egyre elfogadottabbá vált a társadalomban a kirekesztő, nacionalista álláspont, Janez Jansának, a parlamenti választást megnyerő - a Fidesz, illetve Orbán Viktor által jelentősen támogatott - Szlovén Demokrata Pártnak (SDS) is komoly szerepe volt, amely nyíltan bevándorlásellenes retorikával hívta fel magára a figyelmet. Jansa végül nem tudott kormányt alakítani, miután összefogtak ellene a demokratikus parlamenti pártok: az ötpárti koalíciót a politikában nem túl tapasztalt Marjan Sarec kormányfő irányítja.