vallás;

- Átformálná a nemzetet a Felház

Dicsőítő Hetet szervez a vallási mozgalom, amelynek egyik alapítója a kormányfő fia. Megtörténhet, hogy a harmadik születésnapját ünneplő kezdeményezés idővel egyházzá alakul.

Pont azért nagyon szeretem, mert mindig újabbat és újabbat kapok az ilyen alkalmakon, az emberek is nagyon kedvesek és befogadóak – áradozik a huszonéves Bianka egy videófelvételen. Akár lelkes, akár gunyoros hangvételű beszámolókat olvasunk a Felház zenével kísért rendezvényeiről, az összkép ugyanaz: mosolygós fiatalok átszellemült arccal imádják Istent. Ahogyan az már a karizmatikus keresztény találkozókon lenni szokott.

A Felház eddigi legnagyobb szabású programsorozatára készül, vasárnaptól – az Ez az a nap! nevű kezdeményezéssel közösen – Dicsőítő Hetet szervez Budapesten. „Hisszük, hogy ahogyan egy egész héten át dicsőítjük Jézus Krisztus nevét a fővárosban, az az egész nemzetünket átformáló erővel fog hatni” – áll a meghívóban. A szervezők minden estére különleges eseményeket ígérnek a „város koncerttermeitől kezdve dunai hajókon át egészen Budapest egyik legnagyobb sportcsarnokáig”.

A Felházat hárman alapították: Ember Illés és Prekopa Donát mellett Orbán Viktor miniszterelnök fia, Orbán Gáspár. Összejöveteleiket csütörtökönként, az egyetemisták bulinapján tartották. A mottó az volt, hogy „borgőz helyett részegedj meg Isten jelenlététől”. Felekezeti hovatartozás nélkül hívtak minden fiatalt.

Ennek pontosan három éve. A Felház időközben jócskán kinőtte a fővárost, ma már sok tucat vidéki településen rendeznek Házi Felháznak nevezett helyi istendicsőítéseket.

Vallástudományi értelemben megkülönböztetünk egyházat és szektát, de a Felház egyik kategóriába sem sorolható be. Más terminológiát használva a Felház vallási mozgalomnak, méghozzá ökumenikus (felekezetközi) mozgalomnak minősül – mondta lapunknak Máté-Tóth András katolikus teológiát végzett professzor, valláskutató.

A vallási mozgalmakra az a jellemző – folytatta –, hogy hagyományos tanokat hirdetnek, erős és karizmatikus vezetőik vannak, ugyanakkor alacsony szervezettségűek, általában nincs tagnyilvántartásuk.

A Felház alapítói rendre hangsúlyozzák, hogy nem akarnak saját egyházat alapítani. Máté-Tóth András szerint azonban egyáltalán nem biztos, hogy ez így is marad. A vallási mozgalmak többféle utat bejárhatnak.

A Franciaországban létrehozott, idehaza is jól ismert Taizéi Közösség 1940-es alapítása óta megmaradt ökumenikus keresztény szerveződésnek. Az ellenpéldák közé tartozik a Hit Gyülekezete, amely keresztény imacsoportnak indult, aztán szép lassan külön felekezetté formálódott.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy a Felház milyen irányba halad tovább. „Valószínűleg a vezetők is nyitottak a jövőre, nem hiszem, hogy világos elképzeléseik vannak arról, milyen kifutása lesz a vallási ébredésüknek” – mondta a valláskutató. Ha a hívek körében elég sokan lesznek olyanok, akiknek a pasztorális (lelkipásztori) ellátásra való igénye túlmutat azon, amit az alkalmi imatalálkozók jelentenek, akkor a Felház esetében sem zárható ki, hogy a mozgalom a későbbiekben saját lelkészekkel működő önálló felekezetté alakul.

A nemzetközi tapasztalatok szerint az ilyen kezdeményezések túlnyomó többsége egy éven belül megszűnik. Bár a Felház túljutott a kritikus időszakon, hiszen három év óta létezik, a mozgalom még mindig gyerekcipőben jár – állapította meg Máté-Tóth András.

NévmagyarázatHonnan ered a Felház elnevezés? A Bibliai nevek és fogalmak című könyv definíciója szerint a felház valamely ház falának tetejére vagy padlásterébe épített szoba (1Kir 17,19; 1Krón 28,11). Egy ilyen szobában tartotta Jézus az utolsó vacsorát tanítványaival (Lk 22,12; Mk 14,15), a tanítványok is „felház”-ban várták a Szent Szellem kitöltetését (Csel 1,13). A felház tehát nem a cikkünkben tárgyalt vallási mozgalom kizárólagos neve, hanem bibliai kifejezés, amit mások is használnak. A felhaz.hu honlapon például a Magyar Pünkösdi Egyház komlói Felház Gyülekezetét találhatjuk.

A keresztény világban a „legerősebb mozgás” a neoprotestáns, karizmatikus közösségekben tapasztalható, ami a hívek és az új szerveződések számának növekedésében egyaránt megnyilvánul. A Felház felbukkanása mégsem feltétlenül annak bizonyítéka, hogy Magyarországon érdemben megnőtt volna a karizmatikus keresztények száma. A valláskutató szerint nálunk inkább arról lehet szó, hogy – mivel nincsenek szigorú határok – a hívek egyik közösségből a másikba vándorolnak, vagy éppen az újonnan létrehozott formációkat látogatják: annak függvényében, hol találják meg a számukra leginkább megfelelő „vallási szolgáltatást”.

A felházas mozgalomra elsősorban Orbán Gáspár személye miatt irányult kiemelt figyelem. Orbán Gáspár szívesebben nyilatkozik hitbéli kérdésekről, mint arról, hogy milyen a kapcsolata apjával, a kormányfővel. Tusványoson az Indexnek nyilatkozva annyit azért elárult: azóta, hogy találkozott Jézussal, és isteni szeretet költözött a szívébe, apjával is sokkal jobb a viszonya, sokkal jobban szereti őt.

Forrás: Empower a Child Uganda/Facebook
Afrikai megtérésOrbán Gáspár afrikai gyerekeknek tart fociedzést – a fotó 2014 májusában jelent meg az Empower a Child Uganda keresztény segélyszervezet közösségi oldalán. A 22 éves fiatalember azt követően utazott Ugandába, hogy egy sérülés miatt megszakadt profi sportolói karrierje. Meglehetősen formális vallásossága Ugandában változott elmélyült istenhitté. Visszatérve Magyarországra két barátjával, lakása nappalijában 2015 áprilisában tartották az első imaalkalmat – mesélte Orbán Gáspár 2016 februárjában a Golgota Rádiónak. Az elején még nem is nevezték Felháznak. Az már a 24.hu egyik tavaly év végi cikkéből derült ki, hogy debütáló „gyülekezeti jellegű” rendezvényüket, amit a Felház születésének is tekinthetünk, 2015. szeptember 10-én rendezték. Orbán Gáspár szerint legalábbis ennek az első nyilvános eseménynek „nagyon nagy jelentősége volt”.

Mihalik Angéla jogász, akinek lánya rendszeresen megfordult a Felház összejövetelein, a Független Hírügynökségnek arról beszélt, hogy Orbán Gáspárnak is látnia kell, milyen állapotban vannak például a szociális ellátórendszerek Magyarországon. Elvárható lenne, hogy azt mondja: szeretem az édesapámat, tartom is vele a kapcsolatot, de nem vállalok a bűnével közösséget. Amúgy a jogász szerint a cél az, hogy beszippantsák és a „Fidesz-féle ideológia szolgálójává tegyék” a kisegyházak híveit.

„A fiú nem tehet arról, hogy miniszterelnök az apja, sem pedig arról, hogy úgy érzi, a Szentlélek kiválasztotta őt erre a feladatra” – említett egy másik szempontot Máté-Tóth András, akihez olyan híresztelés is eljutott, hogy a Felház a háttérből besegít majd a Fidesznek az önkormányzati kampányban. A valláskutató szerint ez egész egyszerűen „marhaság”, fake news. Méltatlannak tartja a vádat, hogy a Felházat alapító fiatalokat politikai hátsó szándékok vezérlik, és „kormánypárti brosúrákat rejtegetnek a farzsebükben”.

A politikai dimenzió szerinte kevés haszonnal jár, de sok kárt okozhat egy új keletű vallási közösség életében. A Hit Gyülekezete története látszólag cáfolja ezt, de Máté-Tóth András – bár nem kapott lehetőséget rá, hogy ebben a témában kutatásokat végezzen – hajlik rá: a politikai szerepvállalás ma már a Hit Gyülekezete fejlődésének gátjává vált.

A vallási mozgalmak főként városi környezetben lehetnek sikeresek. A fiatalok – jelentette ki Máté-Tóth András – olyan eseményeket keresnek, ahol békét és megnyugvást találnak. Semmiképpen sem arra vágynak, hogy Isten helyett pártpolitikával találkozzanak.

Anyagi háttérAzok számára, akik pénzzel szeretnék támogatni, a Felház a KUL Alapítvány számlaszámát adta meg. Az alapítvány beszámolója szerint hitéleti zenés esteket is szerveztek „az Akvárium Klubban rendszeresen, illetve egy-egy nagyobb összejövetelt pl. a MOM Sportközpontban, Várkert Bazárban. Ezekre az összejövetelekre kb. 800-2000 fő jött alkalmanként”. Szerettük volna megtudni, hogy miért éppen ez a szervezet működik együtt a Felházzal, amelynek teljes neve: Kelet-Európai Utógondozottakért és Lakóotthonokban Lakókért Alapítvány. A honlapjukon megadott telefonszám azonban nem működött, elküldött e-mailünkre nem jött válasz. Az összekötő kapocs valószínűleg az alapítvány képviselője, Németh Bálint, aki keresztény zenei fesztiválok szervezésében is részt vesz. Az Átlátszó kérdésére az alapítvány közölte: a Felháznak biztosított számlára 2017-ben befolyt bruttó több mint 34 millió forintos adományból 13,7 millió forint magánszemélyektől, 4 millió forint jogi személyektől érkezett. A rendezvényeken tartott gyűjtésekből (adománydoboz és nyugtás bevétel a rendezvényen értékesített termékek, például víz és póló) 16,5 millió forint jött össze. A Felház által minap közzétett adatok szerint az idei első fél évben a bevételek 23 millió forint körül mozogtak, az összeg 95 százaléka adomány volt. Hozzátették: önkormányzati vagy uniós támogatás egyáltalán nincs a bevételi források között.

Nem mennek vissza a szinte háborús állapotokban lévő iskolába a gyerekek, amíg el nem készül a tető - értesült a Népszava.