A RangerBot nevű eszköz, amelyet a Queenslandi Műszaki Egyetem (QUT) szakemberei a Google anyagi támogatásával készítettek el, “robotjárőrként” védené a világ legnagyobb koralltelepét. A nyolc órán keresztül üzemképes szerkezet a korallzátonyok olyan szintű megfigyelését és feltérképezését teszi lehetővé, amelyre korábban nem volt lehetőség - írta az Érdekes Világ.
A többfunkciós vízi drón képes figyelni a korallzátonyokra fenyegetést jelentő tényezőket, mint például korallfehéredés, a vízminőség, a betolakodó fajok, a szennyezettség és az eliszaposodás. A robotjárőr észleli és meg is öli a korallevő töviskoronás tengericsillagokkal. A ragadozók elpusztítására olyan halálos injekciót használ, amely nem jelent veszélyt a korallzátony többi lakójára nézve.
Az Ausztrália keleti partjainál 2300 kilométer hosszan elnyúló zátonyt az elmúlt években a töviskoronás tengericsillagok invázióján túl üledékképződés, a vízminőség romlása, az óceánvíz savasodása, 2016-ban és 2017-ben pedig többször is tömeges korallfehéredés sújtotta, ami a szakértők szerint helyrehozhatatlan károkat okozhatott.