színház;

- Madách reneszánsza a hazai színpadokon

A színházak többségében már elkezdődtek a próbák az új évad első bemutatójára. A most induló szezonban több teátrumban is játsszák majd Madách Imre művét, Az ember tragédiáját, mégpedig sajátos megoldásokkal. Pesti és vidéki színházak évadtervei közül tallóztunk.

Izgalmas vállalkozással kezdi majd az új évadot az Örkény Színház. Szvetlana Alekszievics fehérorosz írónő, aki 2015-ben Elhordott múltjaink (The secondhand time) című művéért megkapta az irodalmi Nobel-díjat, az elmúlt évtizedekben sokat utazott Szovjetunióban, illetve utódállamaiban. Interjúkat készített egyszerű emberekkel, akik szemtanúi voltak a nagy kommunista birodalom széthullásának, testközelből élték át a csernobili katasztrófát vagy az afganisztáni háborút. Ezek a vallomások rámutatnak a posztszovjet társadalmak traumáira, miközben részletgazdag leírását adják az átélt eseményeknek. Az ebből az alapanyagból készült az öt fordító által jegyzett Secondhand – szovjetűdök című előadás, amelyet ketten, Bagossy László és Kovács D. Dániel rendeznek. Ezenkívül más premierek mellett Mohácsi János Szép Ernő Patikáját viszi színre, míg Ascher Tamás Gorkij Éjjeli menedékhelyét.

A Katona József Színház az első bemutatót a Kamrában decemberben tartja. A Jeanne d’Arc – a jelenidő vitrinjében című előadást Hegymegi Máté rendezi, aki korábban a Bádogdobot vitte színre ugyanitt. Ascher Tamás a Katonában is rendez, a XIX. századi orosz író, Alekszandr Szuhovo-Kobilin Az ügy című darabját, amely a korrupció különböző variációit érinti. Az utóbbi időben több helyen elismert fiatal rendezőnő Székely Kriszta Csehov Platonovját rendezi, várhatóan egy mai értelmezésben. Szintén egy mai megközelítés: Rozsdatemető 2.0 címmel Fejes Endre regényének Tasnádi István által írt új adaptációját Máté Gábor állítja színpadra. Szintén izgalomra ad okot, hogy Tar Sándor Szürke galamb című művét rendezi majd jövő májusban. A színház volt igazgatójának, Zsámbéki Gábornak is lesz bemutatója: Federico Garcia Lorca Öt év múlva című műve.

A Vígszínház a 123. évadát Charlie Chaplin legnagyobb hatású művével, A diktátorral indítja, Eszenyi Enikő színpadra állításában. A kis borbély és a nagy diktátor kettős szerepében a tavaly Ruttkai Éva-emlékgyűrűvel kitüntetett ifj. Vidnyánszky Attilát láthatja a közönség. Októberi bemutató lesz a Pesti Színházban Mihail Bulgakov Bíborsziget című darabja Hegedűs D. Géza rendezésében.

A Thália Színházban Paczolay Béla rendezi az első premiert, Francis Veber Legyen férfi, Monsieur Pignon! című darabját, Pindroch Csabával a címszerepben. Ezt követi decemberben Feydeau Bolha a fülbe című bohózata Kelemen József rendezésében. Joe Orton A kulcslyukon át című komédiáját egy fiatal rendező, Fehér Balázs Benő jegyzi majd jövő márciusban.

Érdekesség, hogy Madách Imre Az ember tragédiája című művét több helyen is játsszák, egyedi interpretációban. A Nemzeti Színházban Vidnyánszky Attila rendezi, öt Luciferrel. A szereposztás szerint Fehér Tiborral, Farkas Dénessel, Szabó Sebestyén Lászlóval, Berettyán Nándorral és Nagy Márkkal. Ádámból és Évából viszont a hagyományokat megtartva egy-egy lesz, Évát Ács Eszter, Ádámot Berettyán Sándor játssza. Székesfehérváron szintén bemutatják a Tragédiát, ott rendezőből lesz több, mégpedig Bagó Bertalan, Hargitai Iván, Horváth Csaba és a színház igazgatója, Szikora János. A Tragédiához egyébként hozzányúltak már hasonlóan egyedi módon, például Kerényi Imre rendezésében is több pár játszotta Ádámot és Évát. Ruszt József többször megrendezte a Tragédiát, 1983-ban a zalaegerszegi színház nyitóelőadásaként, aztán jóval később. Ádámot és Évát mindkétszer Szalma Tamás és Fekete Gizi játszotta, Gábor Miklós Luciferjét pedig később – ugyancsak ballonkabátban – Kamarás Iván.

Fehérváron a következő évadban színre viszik Esterházy Péter Mercedes Benz című utolsó darabját, amit a Szlovák Nemzeti Színház felkérésére írt. Az ember tragédiájának keretjátékát idéző darab műfaji megjelölése „történelmi revü két részben”. Székesfehérváron több ősbemutatót is terveznek az évadban. Elsőként a 2010-ben elhunyt fehérvári tanár és festőművész, Sobor Antal történelmi drámája, a Perelj, Uram! lesz látható Szikora János rendezésében. Magyarországi ősbemutató lesz a Titkos SMS című darab is Hargitai Iván rendezésében. A Pelikán Kamaraszínházban a hazai színpadon először Fehérváron lesz látható Az én kis hűtőkamrám, amit Novák Eszter rendez.

A szombathelyi színházban az eredeti tervekkel ellentétben nem rendez Alföldi Róbert, rendez viszont Mohácsi János. (Nem Alföldi helyett, Mohácsi évek óta dolgozik a vasi megyeszékhelyen.) Ezúttal Gogol A revizor című művét viszi színre.

Veszprémben mások mellett Marton László is rendez, mégpedig a Tartuffe című drámát. A főbb szerepekben Gáspár Sándor, Lukács Sándor és Kerekes Viktória látható.

Alföldi történelmi krimibenA Rózsavölgyi Szalonban, ahol ma hirdetnek évadot, rendez majd a Zalaegerszegről eljött Sztarenki Pál Cyril Gely Diplomácia című darabját magyarországi bemutatóként viszi színre. A történelmi, lélektani krimiben ő maga is játszik, egyik partnere pedig Alföldi Róbert lesz.

A Valyo kikötőt nem a Vizcayai-öbölben, hanem a Rákóczi híd pesti hídfőjénél érdemes keresni. Különösen mostanában: remek kiállítás nyílt itt.