Újból renoválásra szorul a magyar korona parlamenti vitrinje – derül ki a parlament üvegzseb oldalán közzétett dokumentumból. A munkát 9,34 millió forintért végzi el a golyóálló falú tárolóegység gyártója, a német Glasbau-Hahn vállalat, ami még 1999-ben gyártotta le modult.
Ez az a vitrin, amit Habony Árpád egyik első nyilvános szereplése tett közismertté: a miniszterelnök nem hivatalos tanácsadója az ezredfordulón még koronaőrként dolgozott, és egy hhrf.org-nak. adott (azóta már nem elérhető) interjúban magas érzelmi hőfokkal nyilatkozott a vitrin felépítéséről. A szöveget később a Magyar Narancs találta meg.
mondta Habony, aki egy Coub-ra feltöltött videóban azt is megjegyezte, hogy a kontinensen talán nincs is, csak Angliában ilyen szintű vitrin.
A rajongás részben érthető, hiszen amikor a korona 2000-ben Esztergomból a Parlamentbe került, alvállalkozóként Habony azóta már felszámolt cége, a Museumsystems Kft. vett részt a koronavitrin felállításában.
A vitrinügyek később sem kerülték el a Habony-családot, hiszen – ahogy a Narancs írta – a Gyurcsány-kormány 2008-ban a Brandlab-el, Habony testévérének vállalkozásával kötött szerződést a tároló állagmegóvására, akkor 9,5 millió forint értékben.
Lapunk megkereste a Parlament sajtószolgálatát, hogy megtudjuk, miért volt szükség tíz év után az ismételt felújításra, mi romolhat, kophat el úgy egy gépfegyvernek is ellenálló, földrengésbiztos tárolóban úgy, hogy annak renoválása több mint 9 millió forintba kerül. Ha érkezik válasz, frissítjük cikkünket. A Magyar Nemzet 1999-es cikke szerint mindesetre a tároló maga közel 28 millió forintba került.