;

Momentum;

Fotó: Molnár Ádám

- Nem sírnak a Jobbik után és mindjárt akcióba lendülnek

Személy szerint én kifejezetten örülök annak, hogy nem leszünk egy szövetségben a Jobbikkal – mondta lapunknak egy név nélkül nyilatkozó momentumos politikus, aki képviselőjelöltként indult a parlamenti választáson. Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom elnöke sem tűnt bánatosnak: sok sikert kívánt a Jobbik és az LMP együttműködéséhez. A Momentum szeptembertől új témával és akciótervvel jelentkezik – tette hozzá Fekete-Győr.

A Népszava hétfői számában Sneider Tamás, a Jobbik elnöke arról beszélt: a pártjában uralkodó általános hangulat alapján kijelenthető, hogy a Jobbik nem kér a Momentum Mozgalommal való együttműködésből. Közlése szerint „összeegyeztethetetlen az értékrendjük”. Példaként említette, hogy a Momentum támogatja a Budapest Pride-ot, amit a Jobbik a „homoszexualitás propagálásának” minősít.

A Jobbik, az LMP és a Momentum Mozgalom szövetségének ötletével tavaly év végén Vona Gábor, a Jobbik azóta leköszönt elnöke állt elő. Sneider mostani bejelentése után nem kizárólag a Momentum Mozgalom reagálása érdekes. Kérdés az is, az LMP mit szól ahhoz, hogy a Jobbik kizárná a „XXI. pártok szövetségéből” a Momentumot.

Az LMP szóvivője, Kanász-Nagy Máté nem kívánta kommentálni Sneider Tamás nyilatkozatát. Elindult egy vita és közös gondolkodás, sokféle lehetőséget kell végigzongorázni – mondta. A szóvivő teljesen természetesnek tartja, hogy ebben a helyzetben nyilvánosan is megjelennek különböző vélemények, ennek része Sneider kijelentése is.

Kanász-Nagy Máté hangsúlyozta, hogy a szövetségi politika ügyében mind a három érintett pártnak, a Jobbiknak, a Momentumnak és az LMP-nek is meg kell hoznia a megfelelő testületi, kongresszusi döntéseket. Az LMP részéről ez valamikor az ősz folyamán várható.

Ungár mértékletes ellenzéket akarNem partnernek kell lenni a hiszterizálásban, hanem kinevetni azt. Ilyen ellenzék kell, ha már a kormánytól ez nem elvárható. A jövő a mértékletes ellenzéké – állította Ungár Péter LMP-s parlamenti képviselő a többségi tulajdonában lévő Azonnali.hu-n közzétett terjedelmes írásában. A Fidesz legyőzéséhez erőre is szükség van – folytatta Ungár. Szerinte „ki kell mondani, hogy ebben a választási rendszerben csak az a kezdeményezés lehet sikeres, ami először el tudja foglalni az ellenzéki térfelet, majd így tud megmérkőzni a Fidesszel”. Elég volt azokból, akik nem a demokráciát védik, hanem az önéletrajzukat – vélekedett Ungár. Abból indult ki, hogy azok, akik az elmúlt húsz évben meghatározták az ellenzéki politizálás alapjait a pártoktól és a véleményformálókon keresztül a médiáig, nem akarnak változtatni. Ungár Péter szerint „magunkból csinálunk bohócot, amikor hónapról hónapra újra és újra eltemetjük a demokráciát”. A Fidesz leginkább a migrációs válságnak köszönheti a harmadik kétharmadot – írta. A bevándorlás ma az egész euroatlanti világban meghatározó kérdés. Az LMP-s politikus arra jutott, hogy „migrációügyben nem szégyen a Fidesszel egyetérteni”.

Egyre többen próbálnak szerencsét külföldön, így egyre nő a határokon átívelő családi jogviták száma. Kié lesz például egy válás esetén a gyerek, és mi lesz a tartásdíjjal?