Bár a német uniópártok megítélése az INSA és az Infrtest dimap ügynökségek felmérései szerint a lélektani harminc százalék százalék alá süllyedt, elsősorban a Keresztényszociális Unió (CSU) feltartóztathatatlannak látszó mélyrepülése miatt, a szociáldemokraták (SPD) továbbra sem tudnak profitálni a mérsékelt jobboldal válságából. A párt megrekedt 20 százalék alatt, a baloldali tömörüléseket kritikusabban mérő INSA például augusztus 20-i felmérése már csak 16,5 százalékon látta, mások szerint 17-18 százalékot kapna egy esetleges parlamenti választás alkalmával.
A nagykoalíció pártjainak gyengélkedése nagyon is kapóra jön a jobboldali radikális Alternatíva (AfD) számára, amely nyáron ugyan nem tudta jelentően növelni támogatottságát, de az INSA egy héttel korábbi felmérése például már 17 százalékon látta. Nem felelne meg azonban a tényeknek az a megállapítás, amely szerint csak az AfD húzna hasznot a CDU/CSU és az SPD kríziséből.
A Zöldek lassan de biztosan jönnek fel, a környezetvédők nem titkolt célja a néppárttá válás. Nyilván nem egyszerű „holtidényben” beárazni a pártok támogatottságát, de a Forsa szerint a Zöldek megelőzik az AfD-t, ezzel a harmadik legerősebb párttá váltak, az Emnidnél pedig fej-fej mellett halad a két politikai erő. Csak az INSA mutat ki rendre jelentősebb, 2-4 százalékos előnyt az AfD javára.
A Zöldek népszerűségének első igazi fokmérője az október 14-én esedékes bajor tartományi választás lesz. A környezetvédőket olyan siker kecsegteti a hagyományosan konzervatív tartományban, amilyenről még hónapokkal korábban sem álmodhattak volna: a második helyen végezhetnek a Bajorországot uraló CSU mögött. Mivel Horst Seehofer pártja egymaga várhatóan nem szerez abszolút többséget, ezért koalíciós partnernek megkörnyékezheti a Zöldeket, ami meglehetősen érdekes együttműködést vetítene előre, hiszen a CSU hagyományosan konzervatív, a környezetvédők pedig liberális értékrendet képviselnek.
Persze ne szaladjunk ennyire előre az időben, hiszen az „ezüstéremért” nagy csata várható az Alternatívával. Ugyanakkor mindkét legutóbbi felmérés második helyen látta a Zöldeket, a Forsanál négy, a Civeynél 1,6 százalékkal előzik meg a jobboldali radikálisokat. A trend egyértelmű, folyamatosan emelkedik a párt népszerűsége, ne feledjük, az utolsó, 2013-as bajor tartományi választáson még csak 8,6 százalékot szerzett. A politikai erő megerősödésében szerepet játszhat az is, hogy a szabaddemokrata FDP sem képes magára találni, sok korábbi szavazójuk már inkább a Zöldek mellé tenné az ikszet.
A környezetvédőknek nyáron szinte minden bejött. Olyan hangokat is hallani, amely szerint hamarosan a balközép legerősebb pártjává válhat a szociáldemokraták tartósnak látszó krízise miatt. Egyes felmérések szerint a Zöldek térnyerése nem áll meg, sokan kacérkodnak a gondolattal, hogy a következő voksoláson e pártot támogassák, választási potenciálja a 30 százalékot is elérheti.
A párt két új vezetője, Robert Habeck és Annalena Baerbock jelentik az új kezdetet. Fiatalok, rokonszenvesek, s láthatóan értik a dolgukat. Habeck ahhoz is remekül ért, hogy jól eladja magát, gyakran szerepel a televíziókban. Igaz, e tekintetben Baerbock sem marad el mögötte. Teljesen új imázst kölcsönöznek a pártnak, amely – ahogy a Frankfurter Allgemeine Zeitung cikke fogalmazott – sokak szemében „Besserwissernek” tűnt, azaz olyannak, amelyik mindenkinél mindent jobban tud. Az új vezetés olyan témákkal foglalkozik, amivel kivívja nemcsak a környezetvédők elismerését, hanem azokét is, akik eddig nem különösebben rokonszenveztek velük. Ezek közé tartozik például a géntechnológia, a világkereskedelem és a hazát érintő kérdések.
A néppártosodás kapcsán azonban akadnak kétkedő hangok is a Zöldek körében. A múlt már nem egyszer megmutatta, hogy azokat, akik inkább középen képzelik el a pártot, hamar vádolhatják az „ideálok elárulásával”. Megtapasztalhatta ezt a párt egyedüli tartományi miniszterelnöke, Winfried Kretschmann is, akit 2016-ban választottak újra a Baden-Württemberg-i kabinet élére. Öt éve még elképzelhetetlen lett volna, hogy a környezetvédők a CDU-val lépjenek koalícióra, a tartományban azonban 2016-ban ez a tabudöntés is megtörtént, mivel az SPD rengeteg mandátumot vesztett.
Ne feledjük, a Zöldeket tavaly ősszel hajszál választotta el attól, hogy a szövetségi kormány tagjai legyenek. A jobboldali sajtó is elismeréssel illette őket kompromisszumkészségükért. Nem rajtuk, hanem az FDP-n múlt a Jamaica-koalíció meghiúsulása. A FAZ kommentárjában arra utal, ha a politikai erő valóban néppárttá kíván válni, akkor a menekültkérdésben is színt kell vallania.