Mianmar;Rohingya;

- ENSZ: tudatos és szándékos volt a mianmari népirtás

A hadsereg főparancsnokának és öt tábornoknak kell felelnie rohingyák tömegeinek lemészárlásáért.

A népirtást így határozza meg az ENSZ: bizonyos bűncselekményeknek valamely nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoport teljes vagy részleges megsemmisítésének szándékával történő elkövetése. A Mianmarban történteket vizsgálva a szervezet megállapította, az országban pontosan ez történt - írja a Reuters.

A Aun Szan Szu Kji vezette mianmari kormány hagyta a gyűlöletbeszéd terjedését, fontos dokumentumokat semmisített meg, és nem védte meg az ország kisebbségeit attól, hogy emberiességellenes- és háborús bűnök áldozataivá váljanak Rakhine, Kachin és Shan megyékben - írja a 20 oldalas dokumentum. Ezzel a kormány maga is közreműködött a bűnök elkövetésében.

A történtekről elég információ áll rendelkezésre a hadsereg főparancsnokának, Min Aung Hlaing-nak és további öt tábornoknak a bíróság elé állításához - mondta ki a nemzetközi szervezet.

A mianmari kormány nem kommentálta az ENSZ megállapításait. A Reuters telefonon elérte a hadsereg szóvivőjét, aki nem kívánt nyilatkozni.

Tavaly augusztus 25. és szeptember 24. között legalább 9 ezer ember halt meg Mianmarban, amikor rohingya falvak tucatjait rombolta le az ország hadserege. Rohingya nők és lányok tömegeit erőszakolták meg a mianmari katonák. Az erőszakhullám miatt közel 700 ezren menekültek el az országból - ám helyzetüket tovább rontja, hogy már Mianmarban sem tekintették őket állampolgárnak, így papírjaik sincsenek.

Afganisztánban nem csillapodik az erőszak. A tálibok újult erővel támadnak, múlt héten Asraf Gani elnök beszéde alatt is rakétákat lőttek az államfő hivatala felé.