Egyesült Államok;Demokrata Párt;Bernie Sanders;

- Elbukni látszik az amerikai új baloldal forradalma

Sorra elmaradnak a választási, előválasztási sikerek az amerikai Demokrata Párt balszárnyát képviselő Bernie Sanders politikai táborában. Ez történt a keddi választási napon is, így egyelőre meglehetősen borúsak a 76 éves vermonti szenátor kilátásai arra, hogy ő lehessen a republikánus jelölt demokrata ellenfele a 2020-as elnökválasztáson.

Sanders 2016-ban egy ideig egészen jól állta a sarat Hillary Clintonnal szemben a demokrata elnökjelöltségért folytatott versenyben, ahhoz képest, hogy az egészségügyi ellátás, valamint a felsőoktatás ingyenessé tételének a követelésével messze túlment balra azon a határon, amit az amerikai gondolkodásmód még fősodorbeli áramlatnak hajlandó tekinteni, és nem bélyegzi „szocialistának” a hirdetett politikát.

Sanders ezek után nem kisebb célt tűzött ki maga elé, minthogy megújítja a Demokrata Pártot és a hozzá hasonló elveket való embereket küld a kongresszusba. Hívei azonban azóta sorra bukták el a különböző megmérettetéseket szerte az Egyesült Államokban. Az amerikai „új baloldal” számára az egyetlen lelkesítő eset idén júniusban történt, amikor az egyik New York-i választókerületben tartott demokrata előválasztáson a 28 éves Alexandria Ocasio-Cortez legyőzte a nála pontosan kétszer idősebb Joe Crowleyt, a demokraták képviselőházi frakciójának negyedik legfontosabb tagjaként számon tartott politikust, a frakcióvezetői tisztség addigi legesélyesebb várományosát.

Ocasio-Cortez sikere alaposan felbolygatta a kedélyeket a Demokrata Pártban, és egyre szélesebb körben kezdték hangoztatni, hogy ez nem csupán a nemzedékváltás, hanem a több pragmatizmus iránti igényt is jelezte. A fiatal politikusnő azonban nem Sanders politikai „istállójából” került ki, hanem mondhatni autodidakta módon fejlesztette magát a közép-amerikai gyökerű New York-i bevándorlók szószólójává.

Ezen a kedden két olyan voksolás is volt, amihez Sandersék vérmes reményeket fűztek. Egy kansasi kongresszusi demokrata előválasztáson a párt balszárnyának jelöltje, Sanders korábbi kampánycsapatának egyik volt oszlopa, Brent Welder indult meglehetős magabiztossággal, és azt hangoztatta, olyan embert kell küldeni a washingtoni törvényhozásba, aki szembeszáll a Wall Streettel és a politikusokat megvásárló nagytőkével. Weldert azonban megverte egy Sharice Davids nevű jogász, aki majd novemberben mérkőzhet a képviselőségért republikánus riválisával.

Még fájóbb volt a kudarc a Michigan állambeli kormányzói demokrata előválasztáson. Ott Sanders oldalán Ocasio-Cortez is vehemensen kampányolt Abdul El-Sayed 33 éves orvos mellett, aki a balszárny reményei szerint az Egyesült Államok első muszlim kormányzója lehetett volna. A michigani demokraták azonban 20 százalékpontnyi, vagyis igen meggyőző különbséggel Gretchen Whitmer volt szenátort választották meg a párt kormányzójelöltjének.

Legalább 43 áldozatot követelt a támadás - a halottak többsége 10 évesnél fiatalabb gyerek. A szaúdi hatóságok szerint akciójuk a jemeni lázadókat célzó, emberséges és törvényes katonai bevetés volt.