Öt éves csúcsára, 3,4 százalékra kúszott fel a júliusban a 12 hónapra visszatekintő pénzromlás üteme a Központ Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett adatai szerint. A "fő bűnösök" ezúttal az üzemanyagárak voltak, a benzin literje január óta literenként 16 forinttal, az egy évvel ezelőtti szinthez képest pedig 60 forinttal növekedett. Emellett egy másik jövedéki árú, a dohánytermékek drágulása (7,5 százalék) lógott ki a sorból. Valószínűnek látszik, hogy az üzemanyagok ára a későbbiekben mérséklődni fog.
Az év elején sok bosszúságot okozott, hogy a tojás ára egy év alatt 49 százalékkal növekedett. azóta viszont viszont 7 százalékra mérséklődött a drágulása. Ennél nagyobb mértékben nőtt a vaj és más tejtermékek ára, előbbi mintegy tíz, utóbbi hét százalékkal drágult a tavaly júliusi szinthez képest. Ez azért is érdekes, mert Európában általános árcsökkenési tendenciák érvényesülnek. Bár - és erre is régen volt példa -, a cukor ára csaknem 24 százalékkal lett olcsóbb.
Új jelenség viszont - mondta a Népszava érdeklődésére Katona Tamás egyetemi tanár -, hogy a hosszú ideje stabil árú tartós fogyasztási cikkek ára is növekedésnek indult, beleértve az autókat is. Ebben jelentős szerepe volt a forint jelentős gyengülésének is. A szakember egyébként nem számol azzal, hogy a közeljövőben jelentősen módosul majd a magyar deviza kurzusa, az euró ára megmaradhat 320 forint körül, így további árnövelő hatás híján az sem kizárt, hogy egyes árak mérséklődni fognak. Így feltehetően júliusban értük el a forint árfolyamának idei csúcspontját.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt emelte ki a júliusi inflációs adatokból, hogy a ruházati termékek ára a szezonális kiárusítások miatt ugyan mérséklődött júliusban, de kérdés, hogy gyengébb forint milyen hatással lesz a nyár végén, ősz elején boltokba kerülő új kollekciókra. Ez felfelé mutató kockázatot jelent. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a közeljövőben komolyabb inflációs kockázatot jelenthet az észak-európai aszály által okozott terményár-emelkedés, ami gyorsíthatja az itthoni élelmiszerek drágulását is.
A szolgáltatásoknál egyébként felemás a helyzet, 10,5 százalékkal többet kellett fizetni a taxizásért, mint egy esztendeje, de 5,1 százalékkal csökkentek a telefon- és internettarifák. A külföldi nyaralás viszont közel 5, a belföldi pedig 7,5 százalékkal került többe, mint tavaly júliusban.
Arra is régen volt példa, hogy a nyugdíjas infláció alacsonyabb lett, mint az általános fogyasztói árindex, 2,9 százalékos. Ennek az az oka, tudtuk meg Katona Tamástól, hogy a fogyasztói árindexben jelentős hányadot foglalnak el az üzemanyagok, míg az idősebbek kevésbé tartanak gépkocsit. A szakember véleménye szerint az üzemanyagok ára már tetőzött, és az infláció is még néhány hónapig meghaladhatja a 3 százalékos inflációs célt. Az év eleji célzott áfacsökkentések is támogatják az alacsony inflációt - vélekedett Suppan Gergely.
Így az év végére a szakértők mindegyike arra számít, hogy az idén átlagosan 2,7 százalékos lesz a pénzromlás mértéke. Úgy vélik, hogy a tartósan alacsony importált infláció, valamint a bér- és vállalkozói terhek csökkentése fékezhetik az árak emelkedését. Emiatt az MNB egyelőre középtávon nem kényszerül a monetáris kondíciók szigorítására, így a Monetáris Tanács tartósan lazán tarthatja a monetáris kondíciókat. A jövő év elején azonban ismét 3 százalék fölé emelkedhet a fogyasztói árindex - vélik az elemzők.