Málta;OLAF;uniós ügyészség;

- Málta is csatlakozik az új uniós ügyészséghez

A 28 uniós tagállamból 22 már jelezte, részt vesz az új nyomozóhatóság működésében. Az Elios-ügybe beleremegő magyar kormány szerint nincs értelme egy újabb európai ellenőrző szervnek.

Kezdeti vonakodása ellenére Málta is csatlakozott az Európai Ügyészséghez, amely így az úgynevezett uniós megerősített együttműködés huszonkettedik tagállama lett - jelentették be kedden Brüsszelben. az Európai Bizottság kedden jóváhagyta Málta belépését, kevesebb, mint egy héttel azután, hogy Hollandia esetében is így járt el, írja az MTI.

 Vera Jourová uniós igazságügyi biztos üdvözölte a lépést, mondván, minél több tagország csatlakozik, annál hatékonyabb lesz az ügyészi hivatal működése. Emellett pedig ismételten felszólította az eddig kimaradó államokat a csalás- és korrupcióellenes szervezethez való csatlakozásra.

A hivatalnak, amelynek megalakítására először 2000-ben tettek javaslatot, legkésőbb 2021 elején meg kell kezdenie működését. A főügyészt és az európai ügyészeket 2019-ben fogják várhatóan kinevezni.  

Magyarország nem vesz részt az együttműködésben; a hazai kormányzati álláspont szerint jelenleg is megvannak azok az intézmények, amelyek eljárhatnak az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel szemben – így az Eurojust és az OLAF – egy új hivatal létrehozása pedig ezen jól működő szervezetek meggyengítésével járna.

Közel sem egyértelmű, hogy az uniós ügyészség miért gyengítene más szervezeteket, a magyar tiltakozás viszont rögtön érthetőbbé válik, ha tudjuk, hogy 

az új európai hatóságnak valódi nyomozati jogköre is lenne, míg az kormányközeli Elios-ügy visszásságait is feltáró OLAF például csak ajánlatokat tehet a nemzeti hatóságoknak.

Mint lapunk is megírta, Vera Jourova nemrég világossá tette, hogy a következő uniós támogatási ciklus forrásainak kifizetését és elosztását a jogállamiság érvényesüléséhez és például az Európai Ügyészséghez való csatlakozáshoz is köthetik majd.

Magyarország mellett még Lengyelország és Svédország jelezte, hogy ebben a formájában nem támogatja az ügyészség létrehozását. Dánia, Írország, valamint a jövőre várhatóan kilépő Egyesült Királyság pedig egyébként sem vesz részt a bel- és igazságügyi együttműködésnek ezen a területén. 

Valaki ellenőrzés nélkül jutott át a biztonsági kapun.