;

Tudomány;tanulás;kölyökkutya;

Illusztráció: Pexels

- Így taníthatók a legkönnyebben a kutyakölykök

A nyolchetes kiskutyák képesek egy új feladat megoldását megtanulni az emberektől, de a felnőtt fajtársaiktól is - derítették ki az ELTE Etológia Tanszékén működő Családi Kutya Program kutatói.

Az újdonsült kutyagazdák igyekeznek a családhoz került kutyakölyköt rávenni a családi szokások betartására. Az ELTE Etológia Tanszékén működő Családi Kutya Program kutatói kimutatták, hogy a 8 hetes kiskutyák képesek egy új feladat megoldását megtanulni az emberektől, és felnőtt fajtársaiktól egyaránt - írja a TudományPláza.

A kutatók jutalomfalatot rejtettek el egy problémadobozban, majd megmutatták a különböző fajtából származó kutyakölyköknek, hogy kell azt kinyitni. A feladat megoldását a kísérletvezetők, vagy egy előre betanított felnőtt kutya mutatta be. Ezután a kölykökre bízták, hogy mit tesznek.

„Azok a kiskutyák, akiknek volt lehetőségük megtekinteni, amint egy ember vagy egy kutya kinyitja a problémadobozt, sokkal gyorsabban oldották meg önállóan a feladatot, mint azok, akik ilyen tapasztalat híján voltak”– ismertette a legfontosabb megfigyelést Claudia Fugazza, a kutatás vezetője.

Emlékeznek is

Az ismételten elvégzett tesztekből kiderült, hogy a kiskutyák többsége emlékezett a megoldásra, és a korábbi alkalomhoz hasonlóan gyorsan ki is nyitották a dobozt. A kísérlet bebizonyította: már egy rövid szociális tapasztalatról is stabil emléknyom alakul ki egy kölyökkutya elméjében.

„Nagyon meglepődtünk az eredményen, így elhatároztuk, hogy jobban utánanézünk a lehetséges okoknak. Miután összehasonlítottuk, hogy egy-egy kiskutya mennyi időt tölt az anyja által, illetve az idegen kutya által bemutatott feladatmegoldás megfigyelésével, kiderült, több ideig nézik az ismeretlen kutyát, mint az anyjukat”– mondta Pogány Ákos, a tanulmány egyik társszerzője.

Ennek az lehet az oka, hogy az ismeretlen kutya újdonság a kölyköknek, jobban érdeklődnek iránta, és ezért több lehetőségük van tanulni tőle – tette hozzá Pogány Ákos. Ezek az eredmények akár egy új tanítási, kiképzési módszer lehetőségét is felvetik.

Illusztráció: Pexels
„A kölyökkutyák szociális tanulási képességeire is lehetne alapozni, amikor kutyakiképzésről van szó”– érvelt Miklósi Ádám, az Etológia Tanszék tanszékvezetője.

Az lehet a legkönnyebb és legtermészetesebb módja a kölyökkutyák tanításának, ha egyszerűen megmutatjuk nekik, mit hogyan kell csinálni, majd pedig bátorítjuk őket. Persze vannak kivételek, például a szobatisztaság.

Számos tévhit kering a szív-érrendszeri betegségekről, amelyeket jobb eloszlatni – mondta dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa.