A megemlékezésen egyúttal a nukleáris leszerelésre szólítottak fel. Macui Kazumi, Hirosima polgármestere az ünnepségen azt közölte, hazájának vezető szerepet kell játszania a nemzetközi közösségben, hogy párbeszéd és együttműködésé révén érjék el, nukleáris fegyvermentessé váljon a világ.
A városvezető aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a világban egyre inkább az egocentrikus politizálás válik uralkodóvá, egyre több a feszültség, így a helyzet a hidegháborúra emlékeztet.
A városban 8 óra 15-kor, abban az időpontban, amikor az Enola Gay bombázó ledobta a „Little Boy” névre keresztelt nukleáris töltetet, megállt az élet. Az atombomba ledobását követően azonnal tízezrek vesztették életüket. Becslések szerint 1945 végéig összesen 140 ezren haltak meg.
Három nappal Hirosima után az Egyesült Államok Nagaszakira is atombombát dobott le. Augusztus 15-én, hat nappal Nagaszaki bombázása után, és hét nappal a Szovjetunió hadüzenetének bejelentése után, Japán feltétel nélkül megadta magát a szövetséges erőknek. A megadási nyilatkozatot szeptember 2-án írták alá, ezzel hivatalosan is lezárva a második világháborút.
Nem lehet tudni, összesen hányan vesztették életüket a két bombázásban, hiszen sokan évekkel, évtizedekkel később haltak meg a radioaktív sugárzás következtében. Egyes becslések szerint azonban a halottak száma elérhette a 240 ezret is.
Hirosima világszerte a háború és a béke szimbóluma. Ma mintegy 1,1 millióan élbej az ország nyugati részén található városban. A bomba ledobásának helyszínén egy park található, ahol egy kiállítóterem kiégett kupolája látható.
Nemrégiben Észak-Korea jelezte az Egyesült Államoknak, kész a nukleáris leszerelésre. John Bolton, amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó azonban azt közölte, nincsenek illúzióik Phenjan elkötelezettségét illetően. Mint a Fox Newsban fogalmazott, a kormányzatban senki sem olyan naiv, hogy azt higgye, Észak-Korea valóban teljes mértékben elkötelezett a nukleáris leszerelés iránt. Úgy vélte, hasznos lenne, ha az Egyesült Államok arra a következtetésre jutna, hogy Kim Dzsong Un észak-koreai vezető nem gondolja komolyan a nukleáris leszerelést. A nemzetbiztonsági tanácsadó egyúttel megvédte Donald Trump politikáját. Az amerikai elnök korábban Szingapúrban találkozott Kim Dzsong Unnal, s igen hasznosnak nevezte a találkozót. Bolton szerint Trump „mindent megtett azért, hogy lehetővé tegye Kim Dzsong Un számára ígéreteinek megtartását”.
Arra a kérdésre, Washington meddig tanúsít türelmet Észak-Koreával kapcsolatban, John Bolton azt válaszolta, ez attól függ, hogy Észak-Korea jószándékot tanúsít-e. „Ha meghozzák azt a fontos stratégiai döntést, mely szerint feladják nukleáris fegyvereiket, ez egy éven belül megtörténhet” – közölte Bolton, aki ugyanakkor hozzátette, bizonyítékokat várnak, amelyek alátámasztják azt, hogy Phenjan komolyan is gondolta vállalását.
Egy az ENSZ Biztonsági Tanácsa számára készült jelentésből az derült ki, hogy Észak-Korea egyelőre nem állította le nukleáris-, illetve ballisztikus rakétaprogramját, s megkerüli a nemzetközi büntetőintézkedéseket. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter nemrégiben, egy amerikai szenátusi meghallgatásán azt közölte, Észak-Korea továbbra is előállít nukleáris anyagokat. Ettől függetlenül hasznosnak nevezte a Phenjannal folytatott párbeszédet. Szerinte igenis történtek előrelépések.