Legkevesebb 91 ember meghalt, amikor hatalmas erejű földrengés rázta meg a turistaparadicsomként is ismert Lombok szigetét; a Richter skála szerint 7-es erősségű földmozgás a sziget északi felében volt igazán pusztító erejű, számos házat romba döntött a legnagyobb helyi város, Mataram területén is, ahol megszűnt az áramszolgáltatás.
Egy héten belül ráadásul ez a második katasztrófa Lombokon, július 29-én egy 6,4 -es magnitúdójú rengés végzett 16 emberrel. Az újabb földmozgásokban több százan sérültek meg, és a halálos áldozatok száma még emelkedhet.
Mataramban tartózkodott egy delegációval K. Shanmugam szingapúri belügyminiszter, akit egy szálloda 10. emeletén tapasztalta meg a földmozgásokat: „A szobám váratlanul megrázkódott, a falak repedezni kezdtek, felállni is alig tudtam. Lépcsőkön menekültem ki a hotelből - a liftek leálltak - miközben az épület remegett. Láttam, ahogy falak repednek meg, ajtók szakadnak ki helyükről” -írta Facebook-bejegyzésében a politikus.
A rengés erejét csak fokozta, hogy epicentruma viszonylag közel, 10 kilométerre volt a földfelszínhez – az első nagy mozgást pedig mintegy 130 utórengés követte. A földrengés egyre erősödő hullámait Bali szigetén, Densapar érezték, ahol Lombokhoz hasonlóan tömegpánik tört ki, az emberek az épületekből az utcára menekültek.
Indonéziában és térségben gyakoriak a földrengések, hiszen a szigetország a Tűz Gyűrűjének is nevezett, vulkanikus területen fekszik, a világ aktív vulkánjainak több mint fele ezen a területen található. A helyszíni képekért kattintson ide!