;

Nagy-Britannia;kizsákmányolás;modern rabszolgaság;

- Lerágott körmök, riadt tekintet – modern rabszolgaság Nagy-Britanniában

Autómosókban, építkezéseken és panziókban dolgoztatják leggyakrabban a kizsákmányolt embereket az Egyesült Királyságban. Az áldozatok között akadnak magyarok is.

Manisha még húsz éves sem volt, amikor Afrikát hátrahagyva az Egyesült Királyságba utazott, hogy az ott élő nagynénjéhez költözzön. Az asszony megígérte, hogy segít neki továbbtanulni. A lányt hazájában – amit a biztonsága érdekében nem nevezett meg – nem várta semmi: az anyja gyerekkorában elhagyta, az apja alkoholista volt. Az Egyesült Királyságba megérkezve azonban csalódnia kellett, iskola helyett ugyanis egész nap otthon főzött, takarított és a nagynénje két gyerekét nevelte. A saját akaratán kívül: Manisha rabszolgaként élt. Reggel hat órától éjjel egyig robotolt. Közel mindennap megverték. Egy nap a nagynénje meg akarta leckéztetni, s megpróbálta belefojtani a kádba, ám Manisha olyan hangosan kiabált, hogy a szomszédok meghallották, és kihívták a rendőrséget.

A fiatal nő történetét a kizsákmányolt, rabszolgaságból menekülő emberek számára fenntartott menedékházakat üzemeltető Unseen osztotta meg. Hogy Manisha szenvedése előbb is véget érhetett volna-e – ha például egy a családot meglátogató vendég felismerte volna a modern kori rabszolgaság jeleit –, nem tudni, ám a brit civil szervezet álláspontja szerint, ha az átlagembereknek megvannak az eszközeik, segíthetnek a hatóságoknak leleplezni egy-egy ilyen esetet. Ennek érdekében a napokban kifejlesztettek egy applikációt, amelynek segítségével a telefonján keresztül bárki értesítheti a szervezetet, ha észleli a gyanús jeleket.

„Ha építkezést látunk például, és a munkásokon nincs védőfelszerelés, alultápláltak, kimerültek, esetleg riadtnak tűnnek, az mind árulkodó jel lehet. Vannak pszichés jelek is, mint például a lerágott körmök, a félelmet tükröző tekintet, a zavarodottság… De az olyan szituációkban is érdemes gyanakodni, mint amikor elmegyünk kocsit mosatni, és mondjuk öt ember végzi a munkát mindössze öt fontért. Ha ennyire olcsó egy szolgáltatás, akkor valami nem stimmel”- sorolta a Népszavának Tabitha Ross, az Unseen kommunikációs munkatársa azt a sok apró jelet, amelyek munkaerő kizsákmányolására utalhatnak.

Az applikáció letöltésével az emberek nem csupán közvetlen hívhatják a Modern Kori Rabszolgaság Segélyvonalat, hanem egyúttal egy rövid útmutatót is letöltenek a telefonjukra, amelyben minden árulkodó jel, szokatlan viselkedésforma részletesen le van írva.

Mint arra Ross rámutatott, a – 2016 ősze óta élő – segélyvonalon keresztül érkezett hívások alapján úgy látják, hogy az áldozatok többsége kizsákmányolt, építkezéseken, mezőgazdaságban, autómosókban, éttermekben és szállodákban dolgozó munkás. Rajtuk kívül sokan vannak, akiket szexuális munkákra kényszerítenek. A legnehezebben azonban a Manishához hasonlóan élő, háztartási rabszolgaságba kényszerített emberek megtalálása.

„Ez az egyik legrejtettebb fajtája a modern kori rabszolgaságnak, hiszen csak ritkán engedik ki őket a lakásból, hogy a kutyát megsétáltassák vagy a gyerekeket elkísérjék iskolába. Nagyon korlátozott a szabadságuk, és gyakran az útlevelüket is elveszik. Nagyon nehéz kiszúrni ezt a fajta helyzetet, ezért nagyon kevés bejelentést kapunk, ami persze nem jelenti azt, hogy ne lenne sokkal több ilyen eset, mint amiről hallunk”- mondta a Népszavának Bristolból Ross.

 Mint minden hasonló esetben, az állampolgárok érzékenyítése igen fontos lépés. A segélyvonal 2016 őszi indítása óta – amelyen keresztül bárki tájékoztatást kaphat a hivatalos szervek eljárásmódjáról, s össze is kötik velük az áldozatokat – minden hónapban gyarapodik a gyanús eseteket jelentők száma. Ross úgy véli, a médiának nagy szerepe van ebben, a Skóciából érkező hívások megugrottak például, amikor a skót kormány kampányt indított, hogy felhívja a figyelmet a modern kori rabszolgaságra, és ennek részeként a televízióban is sugároztak erről anyagot. Hasonló tendencia figyelhető meg, amikor egy-egy esetnek nagy figyelmet szentelnek a lapok. „Az emberek jelentik, ha tudnak róla. Vannak árulkodó jelek, de ha az ember nem tudja, hogy létezik modern kori rabszolgaság, akkor könnyen elsiklik a figyelme ezek fölött.”

Az amerikai elnök azt írta, teljességgel legális dolog, és mindig is gyakorlat volt a politikában, hogy értesüléseket gyűjtenek a versenytársról.