Donald Trump elismerte, hogy Hillary Clintonra nézve kompromittáló adatokra számítottak emberei, amikor egy orosz jogásszal találkoztak 2016-ban.
Az amerikai elnök ezzel megváltoztatta az eredeti, 13 hónappal ezelőtt elhangzott állítást, miszerint fia, ifjabb Donald Trump és a republikánus kampánycsapat több vezetője az elnökválasztási kampány kellős közepén a New York-i Trump-toronyban azért találkozott egy olyan orosz ügyvédnővel, akiről tudni lehetett, hogy „be van kötve” a Kremlhez, mert meg akarták vele beszélni orosz gyerekek amerikai örökbefogadásának a kérdését.
Egyik vasárnapi Twitter-bejegyzésében Trump azt írta: teljességgel legális dolog, és mindig is gyakorlat volt a politikában, hogy értesüléseket gyűjtenek a versenytársról. A szóban forgó találkozónak, amiről egyébként ő személy szerint nem tudott, az volt a célja, hogy a demokrata elnökjelöltről szerezzenek információkat, de végül nem jártak eredménnyel.
Robert Mueller különleges ügyész tavaly május óta vizsgálja, összejátszott-e Trump kampánycsapata az elnökválasztási folyamatba beavatkozni próbáló oroszokkal. Ezzel a mostani állítással az elnök lényegében elismerte, hogy legszűkebb környezetének a tagjai az összejátszás szándékával kapcsolatba léptek orosz személyekkel. Két ponton viszont védi az állásait: azt állítja, hogy ő maga erről nem bírt előzetes tudomással, valamint hogy a kapcsolatfelvétel nem érte el a célját.
Nemrégiben olyan emailváltás került elő, amelyben az orosz kormány egyik közvetítője Clintonra nézve ártalmas információkat helyezett kilátásba, mire ifjabb Trump határozott érdeklődésének adta tanújelét.
Mindezek nem akadályozták az elnököt abban, hogy most újra elfogultsággal vádolja Muellert, és az általa folytatott vizsgálatot az amerikai történelem legegyoldalúbb boszorkányüldözésének minősítse.
Eközben Trump jogászai is támadásba lendültek. Jay Sekulow, az elnöknek tanácsokat adó ügyvédi munkacsoport egyik tagja az ABC tévéhálózatnak nyilatkozva azt fejtegette: az, hogy a találkozónak a terhelő adatok beszerzése volt – az egyébként meghiúsult – célja, még nem alapozza meg semmilyen jogi előírás sérelmét.
Más szakértők azonban azt mondják, hogy az összeesküvésben való bűnrészesség igenis simán megállhat ilyen tényállási elemek mellett. Az amerikai médián körbefutott az az értesülés, amely több, meg nem nevezett, mert nyilatkozati joggal nem rendelkező, de a fehér házi belső ügyekre jól rálátó személytől származik, miszerint az elnök nagyon aggódik, hogy a fiával szemben jogi eljárást indítanak.