globális felmelegedés;klímaváltozás;környezetszennyezés;

Illusztráció

- 90 cég sodorhatja klímakatasztrófába a világot

A konkrét kibocsátókat felelősségre vonva hatékonyabban is fel lehetne lépni a károk mérsékléséért.

Mindössze 90 cég felel a világ szennyezőanyag-kibocsátásának kétharmadáért - szúrta ki az Euronews egy, a Climatic Change című, tudományos szaklapban megjelent tanulmányban.

Az ipari forradalom óta az átlaghőmérséklet emelkedésének durván feléért, a tengerszintek emelkedésének harmadáért konkrétan a rekorder vállalatok felelősek a klímakutatók modellje alapján.

A 90 közül 83 cég szenet, olajat és földgázt állít elő, a fennmaradó 7 pedig cementipari vállalkozás. Közülük 14 cég - felük állami és felük magántulajdonban áll - gyakorlatilag egy évszázada egyhuzamban szerepel a legszennyezőbb vállalatok 20-as toplistáján.

A legek

Az átlaghőmérséklet-emelkedéshez a tanulmány szerint az amerikai olajóriás, a Chevron járul hozzá leginkább. Őt követi a szaúdi Saudi Aramco és az orosz Gazprom.

Három másik amerikai vállalat, a ConocoPhillips, a Consol Energy és a Peabody Energy részesedése is jelentős a szennyezésben, csakúgy mint két brité, a BP-é és a British Coal Corporationé. Rekorder továbbá a holland Royal Dutch Shell, a francia Total és az ausztrál BHP Billiton kibocsátása is. A Közel-Keletről és Észak-Afrikából a National Iranian Oil Company, a Kuwait Petroleum Corp. és az algír Sonatrach is szerepel a listán. Ázsiából a PetroChina és a Coal India, Latin-Amerikából a Petroleos de Mexicanos és a Petroleos de Venezuela tesz hozzá jelentős mértékben a globális kibocsátáshoz.

Felelősség?

A tanulmány megmutatja, hogy az egyes nagyvállalatokra konkrétan visszavezethető a globális felmelegedés, felelősségük mértéke számszerűsíthető. Mivel pedig felelősek a közelgő klímakatasztrófáért - mi több, igen komolyan meg is gazdagodtak annak előidézéséből -, a katasztrófa elkerülésében és a károk enyhítésében is szerepet kéne vállalniuk.

A tanulmány szerzői az ilyen és ehhez hasonló megfontolások mentén ténykedő jogalkotók munkáját kívánják segíteni.

A szír kormányerők megkezdték a dzsihadisták kiszorítását a Golán-fennsíkról: az izraeli és a jordán hadsereg is csapásokat mér a határaik felé menekülő terroristákra.