Tüntetőkre nyitott tüzet a katonaság Zimbabwe fővárosában, Hararéban. Helyszíni beszámolók szerint legalább egy ember életét vesztette, egy pedig megsérült – írja a BBC.
A tiltakozók azért vonultak szerdán utcára, mert a részleges választási eredmények szerint elsöprő, kétharmados győzelmet aratott a Mnangagwa vezette kormánypárti tömörülés. A legnagyobb ellenzéki párt, az MDC szerint viszont a választást elcsalták, és az uniós megfigyelők is aggodalmukat fejezték ki a voksok leadása és az eredmény kihirdetése közt eltelt idő miatt.
A beszámolók szerint a tüntetők köveket és botokat dobáltak, gumiabroncsokat gyújtottak fel, valamint azt skandálták, hogy „Chamisát akarjuk!”. Követelték, hogy az MDC-t kiáltsák ki győztesnek. A rendőrök vízágyúkat és könnygázt vetettek be.
Mint megírtuk, az elnök- és a parlamenti választáson két olyan személy neve hiányzott a jelöltek listájáról, akik meghatározták az elmúlt évtizedek belpolitikáját: Robert Mugabéé, akit tavaly novemberben leváltott a hatalomból a hadsereg, illetve egykori riválisálé, Morgan Tsvangiraié, aki februárban halt meg rákban. Bár a hazáját diktátorként irányító Mugabe leváltása óta számos a nyitást szolgáló intézkedés történt, a demokratizálódás folyamata meglehetősen lassan halad, hiszen régi, már-már törzsi viszonyokat kellene felszámolni.
A kormánypárti tömörülést Emmerson Mnangagwa elnök vezeti. A politikus egykor Mugabe helyettese volt, ám később kegyvesztetté vált. A despota politikus megbuktatása után azonban ő vált a legbefolyásosabb személyiséggé az országot a függetlenség óta irányító kormánypártban, a ZANU-PF-ben. Ezt elsődlegesen a hadsereg támogatásának köszönhette, így ő vált az ország új, ideiglenes vezetőjévé.
A legnagyobb ellenzéki párt, az MDC vezetője Nelson Chamisa. E politikai erőben szintén ádáz hatalmi harc dúlt Tsvangirai halála után, Chamisának azonban sikerült háttérbe szorítani riválisait. Bírálói szerint azonban ezt nemtelen eszközökkel tette, ráadásul a szemére vetik, hogy felettébb megosztó politikus. Nem riad vissza ugyanis a populizmustól, az üres ígéretektől. Egy ízben például azt közölte, hogy a súlyos gazdasági válságot egyetlen nap alatt megoldja a kínai befektetők révén.