;

Franciaország;Macron;

- Rosszkor jött Macronnak testőre botránya

Két bizalmatlansági indítványt is túlélt Emmanuel Macron francia államfő. A párizsi nemzetgyűlés kedden este elutasította a radikális bal és a jobboldal által is külön-külön beterjesztett bizalmatlansági indítványt, jelentette az AFP hírügynökség. 

Macron pártjának, a La République En Marche!-nak abszolút többsége, 308 mandátuma van az 577 fős törvényhozásban, míg a jobboldali Republikánusok 103, a radikális baloldal és a kommunisták pedig 63 képviselővel rendelkeznek. Franciaországban 1980 óta nem történt meg, hogy a hivatalban lévő kormány ellen két párhuzamos bizalmatlansági indítvány kerüljön napirendre. Az egyetlen, ily módon megbuktatott kormány pedig a Georges Pompidoué volt, amely 1962-ben nem élte túl a bizalmi szavazást.

Macron kormányzata a Benalla-ügy miatt kirobbant politikai botránnyal küzd. A francia elnök testőrségének vezetőjéről ugyanis kiderült, hogy egy májusi tüntetésen rendőrruhában vert tüntetőket, az ügyet viszont megpróbálta a belügyminisztérium eltussolni, csak a Le Monde által nyilvánosságra hozott videófelvétel után indítottak eljárást. Macron ugyan menesztette testőrségi főnökét, de ez már nem tudta megállítani a lavinát. A bizalmatlansági indítvány vitáján  Edouard Philippe kormányfő elítélte a történtek politikai célokra való kihasználását az ellenzéki által. A botrány kedvezőtlenül hatott az államfő megítélésére is, akinek népszerűsége egyetlen hét alatt 3 százalékot csökkent, már csak a lakosság 36,3 százaléka elégedett a munkájával. 2017 májusi megválasztása óta még soha nem volt ennyire alacsony Macron támogatottsága. Tavaly júliusban 50 százalékon állt még népszerűsége.

Európa jövőjeAmint arról a Népszava is beszámolt, a francia államfő múlt héten, Portugáliában elkezdte konzultációit Európa jövőjéről és október végéig végigjárja Európa fővárosait. A konzultáció eredményeiről az Európai Unió decemberi csúcstalálkozóján számol majd be. Célja, hogy Európa-szerte vitákat gerjesszen arról, ki hogyan képzeli el az EU jövőjét, ezáltal az uniós polgárokat is jobban bevonja a döntéshozatalba. Több kérdésről ejt szót, a munkahelyteremtésről, a tartós európai növekedés lehetőségeiről, a biztonságról, Európának a világban betöltött szerepéről, az európai innovációról, valamint az Unió egységéről. Budapest ugyan nem konzultál a francia elnökkel, mivel az EU egysége nem szívügye, de a vitában bármely uniós polgár részt vehet, az ezzel kapcsolatos kérdőív 24 nyelven található meg az Európai Bizottság honlapján.  

Oroszország bemutatta új fegyvereit. Az orosz elnök ezzel egyértelmű üzenetet küldött az Egyesült Államoknak.