Nem nyugtatta meg a fogorvosokat az egészségügyi kormányzattól kapott válasz arra a levelükre, amelyben egyebek mellett az alapellátásban dolgozók finanszírozásának rendezését kérték Kásler Miklós humán minisztertől.
- Konkrét kérdéseinkre választ nem, csupán egy összegzést kaptunk arról, hogy mi történt a területünkön az elmúlt évben – mondta lapunknak Herman Péter, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának elnöke. Hozzátette: ez a felelet azonban számukra nem elég, ezért most arra várnak, hogy tárgyalhassanak az egészségügyért felelős államtitkárral a továbbiakról.
Mint arról korábban beszámoltunk: július elején az orvosi kamara fogorvosi tagozatának elnöke egy ötoldalas levélben sorolta milyen kormányzati intézkedésekre volna szükség a közfinanszírozás keretében nyújtott szolgáltatások biztonságos működtetéséhez. Az alapellátásban mintegy 300 körzetben nincs fogorvos, a még működők pedig állandó financiális gondokkal küszködnek. Bár tavaly kaptak némi pótlást, de még mindig nagy az elmaradás a szintén alapellátásban dolgozó háziorvosok támogatáshoz képest. Miközben mindkét szakterületen azonos a gyógyítók feladata, a háziorvosokra jutó keret az elmúlt öt évben dinamikusan (520 ezer forinttal) nőtt , addig a fogorvosok idén csak 130 ezer forint rezsitámogatást kaptak.
Hermann Péter megjegyezte: tavaly az egészségügyi államtitkársággal zajló érdekegyeztetési folyamat eredményeként az év végén érkezett egy egyszeri 3 millió forintos támogatás, ám ez nem épült be a havi finanszírozásba. Akkor az az ígéret hangzott el, hogy az jövő évi költségvetés részeként megkaphatják a fogorvosok, de a költségvetési törvény-tervezetben most nem szerepelt az összeg.
Jelezték azt is, hogy a közalkalmazott fogorvosok közül nem mindenki kapott emelést, ez pedig különösen az önkormányzati fenntartású rendelőkben dolgozókat sújtotta. Az érintettek miután kimaradtak, most átlagosan akár bruttó 200-220 ezer forinttal kevesebbet keresnek, mint az ugyanolyan végzettségű egyéb fogorvosok.