Egy hónapja börtönben kellene ülnie Balmazújváros korábbi fideszes polgármesterének, Veres Margitnak, akit hivatali vesztegetés bűntette miatt idén áprilisban jogerősen öt év börtönbüntetésre ítéltek. A vádirat szerint még 2012-ben 400 ezer forintot és egy gépkocsit fogadott el egy építési vállalkozótól. Az asszony ebben az időben a hajdú-bihari város jegyzőjeként dolgozott a fideszes Tiba István akkori polgármester mellett, majd miután Tiba István országgyűlési képviselő lett, posztjára 2014-ben Veres Margit került. A polgármesteri székből azonban a jogerős ítélet miatt fel kellett állnia, ezért Balmazújvárosban augusztus 12-én időközi voksolással polgármestert választanak.
Hiába azonban a jogerős ítélet és a pozícióvesztés, a volt városvezetőt sajátos módon a városházán találtuk meg. Állítólag ügyet intézett, és mint mondta, ehhez minden állampolgárnak joga van. Veres Margit Balmazújváros hivatalos közösségi oldalán is igen aktív, saját nevében mondott köszönetet például a helyi bakaünnep és a kalapfesztivál után is.
Balmazújvárost a fideszes alpolgármester, Koroknai Imre vezeti, de amikor őt kerestük, a titkárságán azt mondták: nem tudják, mikor jön be. „Véletlenül” azonban Veres Margit épp bent volt.
- Minden olyan lehetőséget kihasználok a törvényes kereteken belül, amivel bebizonyíthatom az ártatlanságom, de ezekről nincs szándékomban a közvéleményt tájékoztatni. Az, hogy a törvényes városvezető mikor jár be a polgármesteri hivatalba az nem az én dolgom, erről érdeklődjenek tőle. Az önkormányzati hivatalba bármelyik állampolgár bemehet az ügyeit intézni, így én is. Nem tudok olyan rendelkezésről, hogy ezt a sajtóval közölni kellene bárkinek is. A városi rendezvényeken való részvételtől sem tiltottak el, sőt minden alkalommal meghívást kapok rájuk – adott írásbeli választ kérdéseinkre Veres Margit.
Tiba István fideszes országgyűlési képviselő szerint el kellene fogadni, hogy ha valaki szabadlábon van, az jogerős börtönbüntetést elrendelő ítélet ellenére is lehet jogszerű, s nem követelheti minden állampolgár, hogy erről az illető papírokat mutasson. Magyarország jogállam, ahol betartják a törvényeket, és ez szavai szerint így van Veres Margit esetében is.
A Debreceni Törvényszék válaszából az is kiderült, milyen jogi lehetőséget kihasználva kapott – legalábbis egyelőre – haladékot a volt polgármester. Eszerint a büntetés letöltésének helyéről, és arról, hogy mikor kell azt az elítéltnek megkezdenie, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága dönt.
Ha az elítélt önként nem vonul be, előbb elrendelik az elővezetését, ha ez sem sikerül, akkor pedig elfogatóparancsot adnak ki ellene. Ilyen parancsot azonban a Debreceni Törvényszék nem adott ki, és halasztási kérelemmel sem fordult hozzájuk az elítélt, ellenben kegyelmi kérvényt adott be a köztársasági elnökhöz. Amennyiben kegyelmi kérvényt adnak be a köztársasági elnökhöz, akkor a kegyelmi eljárás során az igazságügyi miniszter elrendelheti a büntetés végrehajtásának elhalasztását addig, amíg a köztársasági elnök meghozza döntését – érvelt a törvényszék. Ezzel egy időben a volt polgármester rendkívüli jogorvoslattal élt és felülvizsgálati indítványt terjesztett elő a Kúriához is.