Tavasztól őszig a légúti allergiás panaszok nagy részéért a virágporok, azaz pollenek felelnek. Minden olyan növény, ami pollennel szaporodik, kiválthat allergiás reakciót. Magyarországon kora tavasszal a mogyoró, a nyír, a fűz, majd a fűfélék, végül nyár végén a gyomnövények: a parlagfű és a feketeüröm pollenjei okoznak szénanáthás, asztmás panaszokat – mondta Dr. Madarasi Anna, a Budai Egészségközpont allergológusa a Népszavának.
Tünetcsökkentés házilag
Ha azonban megfogadjuk a szakorvos tanácsait, a tünetek csökkenthetők. Ilyen például, hogy
hazaérve öltözzünk át, sőt az sem árt, ha lezuhanyozunk, hajat, szakállat, bajuszt is mosunk.
Létezik orrmosó készülék is, ami segít a felsőlégúti nyálkahártyán megtelepedő pollenek eltávolításában, ezzel csökkenti az allergének számát, így enyhébbekké válhatnak a tünetek.
Ha otthon vagyunk, lehetőleg ne szellőztessünk, és a ruhákat se szárítsuk a szabadban.
A légkondicionáló berendezés, megfelelően tisztítva, hasznos, mert nem kívülről szippantja be a levegőt, ráadásul megszűri a polleneket.
Érdemes a nyaralást úgy tervezni, hogy az allergiás időszakunkban menjünk és olyan helyre, ahol kevés a pollen, például magas hegyekbe vagy tengerpartra. Érdemes megnézni a pollennaptárat és az országos, illetve az európai pollentérképet, hogy mi, mikor és hol virágzik - mondta az allergológus.
Egyre több a beteg
A környezetszennyezésnek is van szerepe abban, hogy egyre többen allergiásak. A nagyvárosokban a kipufogógáz szemcséi rátapadnak a levegőben lévő pollen szemcsékre, és olyan károsodást okoznak azok falában, hogy mélyebbről, ráadásul agresszívebb allergének jönnek elő. Gyakori, hogy egy vidéki gazos területen élő embernek akkor lesznek csak allergiás panaszai, ha a nagyvárosba látogat – mondta Dr. Madarasi Anna.