Tudomány;űrkutatás;kézműves;

- Kézműves rakétával indulnának űrutazásra amatőr dán rakétatudósok

A hétvégén tesztelik alkohol-hajtású űreszközük prototípusát.

Egyetlen céllal jött létre 2008-ban a Copenhagen Suborbital, azaz a Koppenhágai Szuborbitálisok nevű csoport, ez pedig egy ember űrbejuttatása - írja a Wired. A nevének megfelelően koppenhágai székhelyű csoportban nagyjából 50 önkéntes dolgozik szabadidejében a cél megvalósításán. Teljes mértékben adományokból fedezik a költségeiket.

„A teljes évi büdzsénk kevesebb, mint a 10 százaléka annak, amit a NASA az alkalmazottai kávéjára költ”

– jellemezte a csoportot annak egyik tagja, Mads Wilson.  Szombat reggel fogják kipróbálni a Nexo II névre keresztelt kísérleti rakétájukat: az etanollal és folyékony oxigénnel meghajtott, alig 6,7 méter hosszú járművet 12 kilométer magasságba szeretnék eljuttatni. Ez a cél még igen szerény, tekintve, hogy a csoport nevét adó szuborbitális repülések - azaz a világűrt elérő, de a föld-körüli pályához még túl lassú űrugrások – magassága ennél 10-szer nagyobb szokott lenni.

Több kísérleti rakétaindításon is túl van már a Copenhagen Suborbital, de ezek többsége nem sikerült túl fényesen. Volt, hogy a függőleges helyett vízszintesen indult el az eszközük, máskor pedig elvesztették annak orrát - és azzal együtt a teszt legtöbb mérési adatát. Űreszközük végső verziója, a Spica terveik szerint egy 13 méter magas, egy méter széles űrhajó lesz, mellyel egyetlen űrhajóst 105 kilométer magasra juttat el a Copenhagen Suborbital stábja.

A hőség a legtöbb embernek nagy megterhelést jelent, de változókorba lépve különösen nehéz lehet a helyzet. Ekkor ugyanis a kánikulától függetlenül olyan kellemetlen tünetek gyötrik az illetőt, mint izzadás, hőhullámok, ingerlékenység, alvászavar, amelyeket súlyosbít, ha magasra kúszik a hőmérő higanyszála.