Nem lesz kórházi leállás, legalábbis ezt állította keddi kormányinfóján Gulyás Gergely: a Miniszterelnökséget vezető miniszter arra válaszolt így, hogy értesüléseink szerint 40 kórház leállhat szeptemberben, ha az államkincstár náluk is érvényesíti a költségvetési intézményekre szabott regulát. Gulyás szerint ez utáni is biztosított lesz a kórházak működése, vagyis az adósságaik ellenére is üzemelhetnek.
A miniszter ugyanakkor megerősítette lapunk információit: a Miniszterelnökség nem újít szerződést Orbán ügyvédje, Bajkai István cégével, mondván: a szerencsésebb és hatékonyabb, ha a „közbeszerzési jogi és szakértői tanácsadást minisztériumon belül, és nem kiszervezéssel intézik. Bajkai István az SBGK ügyvédi iroda munkatársa, a cég és az ÉSZ-KER Zrt. pedig korábban 3,5 milliárd forint értékben kötött keretszerződést a feladatok ellátására. Kérdésünkre, hogy változás öszefügg-e az OLAF vizsgálataival, Gulyás azt mondta, a döntést mindenképpen meghozta volna, a plusz feladatok ellátására pedig 80-85 embert kell felvenni a tárcához.
Gulyás Gergely beszámolója szerint a jövő évben is kiegyensúlyozott, stabil költségvetéssel számolnak, ha pedig semmi nem veszélyezteti a büdzsét, akkor a 360 milliárdos költségvetési tartalék nagy részét a Magyar Falu vidékfejlesztési programra fordítanák. „Népszerűvé kell tenni a vidéki életformát” - magyarázta a miniszter, a népszerűsítés jegyében pedig a kormány további lépéseket is tervez: növelik a csok összegét az ötezer fő alatti településeken – azt Gulyás nem közölte, mennyivel – a forrást pedig használt házak esetében is fel lehet használni; emellett adókedvezménnyel lehet majd építeni tájarculatba illő házat is.
A téma jól passzolt az újságírói felvetéshez is, miszerint a volt és jelenlegi fideszesek valósággal taroltak egy unió által támogatott vidékfejlesztési pályázaton. Az Index írta meg, hogy a közbeszerzésen legalább kéttucatnyi polgármester, volt vagy jelenlegi fideszes országgyűlési képviselő nyert el fejenként 49 millió forintot panzió, falusi szálláshely építésére.
Gulyás Gergely szerint a pályázat odaítélésében egyedül a szabályosság a fontos, és senki sem élvezhet előnyt vagy hátrányt a közbeszerzésen – így nem kerülhet hátrányos helyzetbe valaki azért sem, mert országgyűlési képviselőként dolgozik vagy dolgozott. A kancelláriaminiszter azt már nem tudta megítélni, hogy normális-e ha egy 1800 fős településen 90 szálláshely épül a pályázat keretében.
Gulyás megvédte a képviselői benzinkeret emelését, szerinte a parlamenti létszám felezése együtt jár azzal, hogy a politikusoknak többet kell utazniuk körzetükben, ehhez pedig szükség van az üzemanyag-többletre.
A kancelláriaminiszter kitért Orbán Viktor berlini és jeruzsálemi látogatásaira is: mint mondta, mindkét utazás meghatározó volt más-más szempontból, hiszen Németország a magyar állam legfontosabb gazdasági szövetségese, akivel politikailag is kiegyensúlyozott viszonyra törekedik a kormány, a migrációval kapcsolatos eltérő vélemények ellenére. „Az egyetértés és nem a különbségek színtereit kell keressük az európai pártcsaládokkal, a CSU-val és a CDU-val való kapcsolatokban” - fogalmazott Gulyás, ami sokkal finomabb megfogalmazás Schöpflin György EP-képviselő fenyegetéssel is felérő üzenetéhez képest.
Ami Izraelt illeti, a kancelláriaminiszter szerint 30 éve nem volt ilyen jó a viszony a két ország között, baráti kapcsolat pedig gazdasági együttműködés formájában is jelentkezhet. Ekkor mondta ki a kormányinfó talán legerősebb mondatát :
A politikus magyarázatot talált a Mészáros Lőrinc-közeli cégek robbanásszerű növekedésére is: ez betudható az építőipar fejlődésével, a magyar kormány pedig nem kommentál egyes közbeszerzési eljárásokat. A jobboldalon fokozódó kultúrharcra reagálva, Gulyás Gergely megvédte Phröle Gergelyt, a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetőjét, és Jókai Annát, a „liberális oldalról” pedig Esterházy Pétert együtt említette kedvenc szerzői között a Pesti Srácok felvetésére.