MTA;kutatók;

- Nem az van, hogy kapunk egy zsák pénzt és elmegyünk a Bahamákra nyaralni

A tudományos kutatások már most szabályozottak, a kormányzati „racionalizálás” csak az állami kontroll kiterjesztését szolgálná Padisák Judit biológus professzor szerint.

Szó sincs arról, hogy itt akárki akármit kutathat, a kutatási pályázatoknak és a támogatott kutatásoknak is szigorú feltételrendszernek kell megfelelniük – szögezte le a Pannon Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára, Padisák Judit, amikor arról kérdeztük, mit is csinálnak pontosan – a Professzorok Batthyány Körének elnökét idézve – az „állam csecsén csüngő kutatók”.

– Az egész nem ott kezdődik, hogy éjjel kimegyek a teraszra és a csillagos eget bámulva egyszer csak kitalálom, hogy mit szeretnék kutatni. A tudomány mindig alapul valamin, a kutatásoknak vannak előzményeik; akár egy másik kutatás részeredményéből is kinőhet egy teljesen új alapkutatás. A pályázatban részletesen ki kell fejteni, mi az alapkérdés, mi a jelentősége, mi benne az új, meg kell adni a kutatás időtartamát, fel kell vázolni egy évekre lebontott munkatervet. Már ekkor tudni kell, hány tagból áll majd a kutatócsoport, kik vesznek részt benne.

A hazai alapkutatások támogatására a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalnál (NKFIH) lehet pályázni, ahol egy-három független hazai és olykor külföldi bíráló értékeli a pályázatot és a pályázót, majd tucatnál több tagból álló szakmai bizottság értékeli, s javasolja támogatásra vagy elutasításra a beadványt. Padisák és kutatócsapata nemrég el is nyert egy 42 millió forint keretösszegű támogatást, amelyben vízi életközösségek szerkezetét és biológiai sokféleségét vizsgálják egyebek mellett sérülékenységük és ellenálló-képességük szempontjából.

– A mi esetünkben a megnyert pénzt éves elosztásban az egyetemnek utalják, tehát nem az van, hogy mi kutatók kapunk egy zsák pénzt, aztán még a munka megkezdése előtt elmegyünk a Bahamákra nyaralni. Én kutatásvezetőként egyébként egy fillért sem kapok, mert egyetemi tanárként nemcsak az a dolgom, hogy oktassak, hanem az is, hogy nemzetközi szintű kutatásokat végezzek, az eredményekről rangos nemzetközi szaklapokban publikáljak. A kutatás munkaköri kötelesség, nem kapok érte plusz pénzt vagy jutalmat. Van a csapatban néhány fiatal kutató, nekik jár a fizetésük a tudományos kutatókra és egyetemi oktatókra vonatkozó közalkalmazotti bértábla szerint, ahogy például a technikusunknak is. Három éves bontásban a bérköltségek a keretösszeg kevesebb, mint negyedét teszik ki – magyarázta a professzor.

A megnyert összeg nagy részét a kutatással járó utazások és a terepmunka költségei, illetve a beszerzett eszközök és egyéb dologi kiadások viszik el. – Az első évben egy mintavevő eszközt kellett beszereznünk. Évente nagyjából száz vízmintát veszünk országszerte, de vannak romániai és németországi gyűjtőhelyek is. A minták tárolásához, tartósításához kellett szereznünk hűtő- és fagyasztótáskákat, az elemzésekhez vegyszerek kellenek. Kellett vennünk egy tetőcsomagtartót, hogy legyen hol szállítani a csónakot meg a mintavételi eszközöket. Az elszámolásban az utolsó szegig pontosan benne van, mennyit és mire költöttünk eddig.

A professzor azt is elmondta, ha be akarnak szerezni valamit, ahhoz előbb kérelmet kell benyújtaniuk a kar vezetésének, az egyetem beszerzési-, pénzügyi- és gazdasági osztályára, amit végül a kancellárnak kell elbírálnia. Ez egy több hetes, bürokratikus folyamat, Padisák elmondása szerint például két ceruzaelem beszerzése akár egy hónapot is igénybe vehet. – Ez meglehetősen bosszantó, de senki nem mondhatja, hogy mindenféle ellenőrzés nélkül arra költünk, amire csak akarunk – tette hozzá.

A kutatás eredményeiről pedig nemcsak a vizsgálatok végén kell beszámolni, évente részjelentéseket is kell írni, részletes pénzügyi beszámolóval együtt, amit a szakbizottsági tagok is ellenőriznek. – Utólag is megkérdezhetik, mire kellett nekem húsz darab paradicsomkaró, húsz méter uborkaháló meg tíz méter függönyanyag. Nekem ilyenkor részletes indoklásban le kell írnom, hogy azokkal kellett felállítani a patakban az uborkahálót, amire rögzítettük a függönyanyagból varrt kísérleti avarzsákokat. A lényeg: az egész munkafolyamat mind szakmailag, mind pénzügyileg teljesen átlátható. A kutatás eredményeiről végül nemzetközi szaklapokba írunk tanulmányokat, melyeket az Akadémia mtmt.hu nyílt adatbázisában bárki megtekinthet.

Padisák szerint az, hogy a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztérium a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 28,1 milliárd forintos költségvetési támogatása mellett most magához vonja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) alapkutatásokra fordítható pénzeit is, semmi mást nem szolgál, mint a tudományos és kutatói autonómia csorbítását.

– Van most egy pályázatunk, melynek eredményét június 30-ig közzé kellett volna tenni, de ami azért áll, mert még Palkovicsnak is jóvá kell hagynia – mondta Padisák Judit.

A professzor szerint nagy a bizonytalanság a tudósok között, továbbra sem tudni pontosan, mit akar a kormány. Azt pedig már tapasztalatból tudják, nem az a fontos, amit Palkovics miniszter mond, hanem az, milyen intézkedéseket hoz majd. Emlékeztetett: az elmúlt kétszáz évben csak egyszer fordult elő pár évig az, hogy az MTA nem volt autonóm. A Rákosi-korszakban.

Kutatásvezető havi nettó 90 ezer forintért– Aki tudományos pályára lép, tudja, hogy nem fog belőle meggazdagodni. Épp ellenkezőleg: egzisztenciális kockázatot vállalnak, de cserébe az érdeklődésüknek megfelelő munkakörökben dolgozhatnak – nyilatkozta lapunknak Mikecz Dániel mozgalomkutató, a Republikon Intézet politológusa, aki félállásban, tudományos munkatársként az MTA Politikatudományi Intézetében is dolgozik – havi nettó 90 ezer forintért. Ugyanennyi pénzt kap akkor is, ha egy kutatásban kutatásvezetőként vesz részt. – Akik fiatal kutató státuszban, tudományos segédmunkatársként vesznek részt egy-egy projektben, még kevesebbet kapnak. Ha teljes nyolcórás munkaidőben dolgoznak, fizetésük akkor sem éri el a nettó 150 ezer forintot – mondta. A negyven évesnél fiatalabb kutatók nagyrészt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz (NKFIH) tartozó Országos Tudományos Kutatási Alapprogramon (OTKA) keresztül pályáznak. Tudományos segédmunkatárs azokból a fiatal kutatókból lehet, akik doktorandusz vagy doktorjelölti jogviszonyt létesítettek. Miután megszerezték a doktori fokozatukat, nemzetközi kutatásokra is beadhatják pályázatukat. A fiatal kutatók irányítással vesznek részt a kutatásban. A kutatócsoport élén a kutatásvezető áll, neki kell beszámolnia a kutatás menetéről a finanszírozók (például az NKFIH) felé. – De egy magyar kutató akkor sem jár jól, ha egy nemzetközi, uniós projektben vesz részt, az EU ugyanis nem engedi, hogy a hazai kutatói alapbérénél magasabb legyen a díjazása. Tehát ha én részt veszek mondjuk egy német kutatásban, nem kapok érte a német kutatói béreknek megfelelő juttatást – magyarázta Mikecz.

Az akadémikus, Széchenyi-díjas kémikus 87 éves korában halt meg.