;

önkormányzatok;időközi választás;

- A reményt még nem vesztette el az ellenzék, csak a választásokat

Sorra nyerték a kormánypártok az időközi választásokat, de az ellenzék szerint dőreség lenne ebből azt a következtetést levonni, hogy sosem nyerhetnek. Vannak ugyanakkor, akik már lemondták a jelöltséget, mert úgy vélik, teljes bukás lesz az önkormányzati választás.

Bármi lehetséges, egy előre nem látható esemény vagy eseménysorozat jobbra és balra is eldöntheti a jövőre esedékes önkormányzati választásokat – vélekedett több, általunk megkérdezett baloldali településvezető. Buda Sándorné, Tarnaszentmiklós szocialista polgármestere szerint jelenleg a migrációs mantra uralja a közvéleményt, de ha például Trump protekcionista intézkedései ellehetetlenítik  a német autóipart, az Magyarországra nézve is végzetes következményekkel járhat. Ha pedig a gazdaság nem stabil, és az emberek biztonságérzete megrendül, máris megbillenhet a jobboldali fölény - mutatott rá.

Buda Sándorné egyelőre nem vont párhuzamot az elvesztett időközi választások és a saját jövőbeli lehetőségei között. Újraindulását az fogja eldönteni – mondta – hogy az elkövetkezendő egy évben mennyire üríti ki az önkormányzatok hatáskörét a kormány. Szerinte sok jel mutat arra, hogy a hetvenes években felszámolt, központosított  járási rendszert állítaná vissza a jobboldal, neki pedig nincs kedve a régi tanácsi rendszerhez, amikor helyben csak bólogatni lehetett, dönteni nem.

Szitka Péter, Kazincbarcika MSZP-s polgármestere már eldöntötte, hogy megméreti magát, szerinte most az a kérdés, hogy „milyen színekben”. Természetesen nem lép ki a pártjából, de szerencsésnek tartaná, ha egy szélesebb összefogás alakulna ki mögötte. Felvetésünkre, hogy ez megvolt a Józsefvárosban és Miskolcon is, mégsem sikerült az áttörés, úgy válaszolt: mindenhol az egyedi körülményeket kell mérlegelni. Miskolcon őt is meglepte a baloldal szereplése, de úgy vélte: talán ennek tanulságai hasznukra lehetnek később.

- Egy faluban eddig megfértek egymás mellett a különféle ideológiák, a képviselő-testületekbe a legritkábban kerültek be pártok jelöltjei – mondta egy somogyi településvezető. Ő eddig minden indulása alkalmával kikérte a „helyi potentátok” véleményét, s most is puhatolózott. A megkérdezett öt véleményvezérből ketten azt mondták: félnek, ha nem a kormánynak megfelelő jelölt kerül a polgármesteri székbe jövőre, kimaradnak a Modern Falvak Programból.

- A parlamenti, majd azt azt követő időközi választások sikertelensége miatt több, korábban szóba jöhető jelölt jelezte, nem vállalja a megméretést – mondta az egyik dél-dunántúli város szocialista prominense. – Úgy vélik, teljes bukás lesz az önkormányzati választás is, és nem akarják, hogy beskatulyázzák őket. Akad olyan, aki megmondta: fél, ha MSZP színekben indul, okot találnak rá, hogy kirúgják az önkormányzati cégtől, ahol dolgozik. Egy vállalkozó pedig azt mondta, a cége sínylené meg az uniós pályázatoknál, ha elindulna akárcsak függetlenként, de ellenzéki támogatással.

Nehéz szerepAz időközi választások eredményéből csak korlátozottan lehet levonni következtetéseket, ez most sem vesztette érvényét. Egy év múlva akár szögesen ellentétes eredmények is születhetnek - mondta a Népszavának Reiner Roland az Integrity Lab elemzője. Az időközi választásoknak jellemzően csak időnként van igazi a tétje, mint például a veszprémi Kész Zoltán indulásakor, akinek győzelme gyakorlatilag a Fidesz kétharmadának elvesztését jelentette az előző ciklusban.
Fontos jel viszont, hogy a kormánypárt az utóbbi hónapokban rendezni tudta a sorait: míg 2018 előtt sorra bukták el az időközi választásokat, most sorra nyerik azokat. Ez azt mutatja, hogy a rendszer fegyelmezettebbé vált, és a szavazóikat sokkal jobban tudják most mozgósítani, mint az ellenzéki pártok. Utóbbiak számára az a leglényegesebb kérdés, hogyan találják meg jövő őszig azokat a jelölteket, akik eséllyel léphetnek fel ezzel a hatékony gépezettel szemben.

A Fidesz úgy hiszi, ha minimálisra szűkíti az ellátásokat, rá tudja kényszeríteni az embereket, hogy dolgozzanak - mondta Szikra Dorottya, az MTA Szociológiai Intézetének osztályvezetője. A nyugdíjrendszer most még fenntartható, de azon az áron, hogy eltávolították belőle „problémás” elemeket.