Ideje, hogy beálljanak a sorba, ha nem akarják, hogy a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn kerüljön hatalomra – ezekkel a szavakkal fordult azon párttársaihoz Theresa May, akik a lehető legkevesebb kompromisszumot akarják kötni Brüsszellel a Brexit-során. A The Guardian brit napilap keddi beszámolója szerint a miniszterelnök egy órás beszédet intézett a konzervatív képviselőkhöz hétfőn, figyelmeztetve őket, hogy a megosztott pártok általában nem szoktak győzelmet aratni a választásokon.
A keményvonalasok megregulázása kulcsfontosságú May számára, hiszen 24 órán belül két minisztere is lemondott: először David Davis Brexit-ügyi tárcavezető intett búcsút, mondván, „a kormány Brexit-politikájának iránya és taktikája miatt egyre kevésbé valószínű, hogy a 2016-os referendum döntését maradéktalanul sikerül végrehajtani”.
Londonnak – és Brüsszelnek – épp, hogy sikerült felocsúdni Davis távozásának híréből, máris jött az újabb meglepetés: Boris Johnson külügyminiszter is hátat fordított Theresa Maynek. A külügyi tárca – mindig is rebellis – vezetője hétfőn azt mondta, távozik, mert „Nagy-Britannia jó úton halad afelé, hogy gyarmattá váljon”.
Hétfőn késő este kiderült, hogy Johnsont Jeremy Hunt váltja a külügyi tárca élén. Hunt helyett pedig mostantól Matt Hanckock lesz az egészségügyi miniszter. May ezúttal nagyon ügyelt arra, hogy kiket ültet kulcspozícióba, hiszen ebben a kritikus helyzetben lojális szövetségesekre van szüksége. Amint arra brit elemzők rámutattak, mind Hunt mind Hancock hűséges és megbízható embereknek bizonyultak az elmúlt időszakban. Huntnak nagy karriert jósolnak, egyesek szerint jó esélye van arra, hogy egyszer ő vezesse a tory pártot.
Hiába a kemény szavak és a hű szövetségesek, Damoklész kardja még ott lebeg May feje fölött. Nem kizárt ugyanis, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtanak be ellene. A brit médiában megszólaló párttársai bizakodóan nyilatkoztak, s hangsúlyozták, May megúszná a próbatételt, de mindenesetre igen kockázatos helyzetbe kerülne.
Norman Smith, a BBC politikai elemzője is úgy véli, még nem érkezett el a vég May számára, s bár a keményvonalasok továbbra sem elégedettek a jelenlegi – túl puhának bélyegzett – Brexit-stratégiával, a céljuk nem May elmozdítása, hanem a stratégia megváltoztatása. Smith szerint kifejezetten tartanak attól a káosztól, ami May távozásával kialakulna. „Nem szabad lebecsülni May szívósságát. Ha szétnézünk, csak hullákat látunk körülötte… de ő még mindig ott áll” - mutatott rá a szakértő.
A krízis régóta húzódik, ám a lemondások sorozatát a múlt hét pénteken, maratoni kabinetülésen elfogadott Brexit-stratégia váltotta ki, amelyen egyebek között döntés született arról, hogy London egy közös, részleges szabadkereskedelmi térség kialakítását javasolja az Európai Uniónak, valamint abban is egyet értettek, hogy Írország és Észak-Írország között ne állítsák vissza a vámellenőrzést. A 12 órás ülés után azonban nem sokkal már kiszivárgott a sajtóban, hogy nem mindenki értet egyet Mayjel, akit a keményvonalasok azzal vádolnak, hogy gyengíti London tárgyalási pozícióit Brüsszellel szemben.
A tartalmasabb uniós reakciók egyelőre váratnak magukra. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Twitteren mindössze annyit írt: „A politikusok jönnek-mennek, a probléma azonban, amelyet kreáltak, marad. Sajnálom, hogy a Brexit ideája nem távozott Davisszel és Jonhsonnal. De… ki tudja?”.