egészségügy;egynapos sebészet;kórházi fertőzés;

- Több pénzt kérnek a szakrendelők az egynapos ellátásra

Az adatok őket igazolják: tízezer esetből háromszor kell újra operálni a beteget, és három kórházi fertőzés fordult elő. Senki nem került intenzív osztályra.

Kevesebb a fertőzött seb, a szövődmény, olcsóbb szakrendelőkben végzett egy napos ellátásoknál, mint a kórházakban – derült ki a Medicina2000 – Magyar Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség friss felméréséből. A szervezet szerint az így végezhető beavatkozások száma mégis korlátos, most azt kérik a kormányzattól, hogy oldja fel ezt a korlátozást.

Sokszor éri az a vád a rendelőintézeteket – állítják a Medicina2000 képviselői -, hogy ott a kórházi háttér hiányában kevésbé biztonságos a betegek ellátása, és a kórházaknak intenzív osztályos ágyakkal kell rendelkezésre állniuk az esetleges szövődmények elhárítására. Ennek ellenőrzésére a szövetség minden, 2017-ben szakrendelőben elvégzett beavatkozás adatait értékelte. A felméréssel 19 kórház és független egynapos sebészet mintegy 18 000 műtétjének adatait vizsgálta.

Az elemzésből kiderül, hogy a műtétek csaknem fele (48,1 százaléka) altatásban történt, a többi helyi érzéstelenítéssel. A műtétet követően a vérzéses szövődmény miatti reoperációra tízezer esetből háromszor volt szükség. Ezer esetből csak egy beteg került kórházba. A nem várt események miatt egyetlen páciens sem került az intenzív osztályra.

Hasonlóan jó az eredményük a szakrendelőknek a kórházi (nosocomiális) fertőzésekben is, tízezer esetből 3 ilyen történt, míg a kórházi kezeléseknél 100 esetre 2-5 jut. 

Minden ötödik gyerek látta már verekedni a szüleit, ez pedig kihathat a későbbi életére is. A családon belüli erőszakos esetek közül egyre több válik ismertté, de országosan még mindig óriási a látencia – különösen az idősebbek hallgatnak az ütlegelésről.